В новините често има горещи теми, но пък днес – напротив – зимно настроение имаше в нюзрума ни, където гостуваше 7-месечният Крис IV, куче спасител в обучение. Той беше при нас заедно със своя водач – спасителя от ПСС Петър Чолев, който участваше в предаването "Преди обед".
Чолев разказа повече за това какво е важно, когато човек е в планината, както и интересната история на кучетата, които помагат да се открият изгубили се или сполетени от нещастие туристи.
"Едно спасително куче се обучава минимум три години, после влиза в работен режим, а след това се пенсионира. Ако това куче успее и половин човешки живот да спаси, си оправдава всичките разходи", казва Чолев.
Крис IV носи това "аристократично" име, защото му е четвъртото куче.
"С всяко едно се надгражда, с Крис стават много лесно нещата", казва още спасителят. Чолев е и един от малкото инструктори на спасителни кучета.
"Подборът се прави на 45-ия ден. Избираме го двама инструктори и един лекар. Има много тестове: най-простият пример е да сложим някаква храна под една купа и наблюдаваме как кучето ще си разреши проблема – дали ще има интерес, дали не, дали ще се опита да вземе храната."
"Освен това кучетата ни не трябва да са агресивни. Имат много добър контакт с водача, но и с всички останали хора", обяснява Чолев.
Той съветва туристите, преди да тръгнат в планината, да информират близките и приятелите си за своите намерения; да проучват предварително маршрута и да знаят какво може да им се случи.
Ако ползват водач, той трябва да е опитен. Телефонът трябва да бъде зареден, евентуално да се носят и резервна батерия или друг телефон, тъй като ако е минус 20 градуса, батериите падат много бързо.
"Имаме приложение на Планинската спасителна служба (ПСС), което с едно натискане на бутон дава джипиес координатите, и с още едно натискане може да се обадите централата. После налагаме координатите в компютъра и виждаме къде е пострадалият", обяснява Чолев.