Нова система за изолиране и отстраняване на въглероден диоксид от атмосферата.

Изолирането и отстраняването на въглероден диоксид от атмосферата по време на промишлени процеси е ключов процес в борбата с изменението на климата. Съществуващите технологии за улавяне на въглерод са трудни за внедряване, защото изискват значителна енергия за работа и използват опасни съединения.

Като обещаваща алтернатива, изследователи от Харвардското училище по инженерни и приложни науки „Джон A. Полсън“ (SEAS) са разработили система използваща специални молекули, наречени хинони, разтворени във вода, които помагат за по-ефективното улавяне на въглеродния диоксид от въздуха. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Водено от бивш постдокторант от Харвард Киана Амини, сега асистент професор в Университета на Британска Колумбия, и Майкъл Дж. Азиз - главният автор на изследването, професор по материали и енергийни технологии в SEAS, проучването е публикувано в научното списание Nature Chemical Engineering.

Хиноните са малки органични молекули, открити както в суровия петрол, така и в ревена, които могат да улавят и освобождават CO2 от атмосферата многократно.

Снимка: iStock

Чрез лабораторни експерименти екипът от Харвард е разбрал, че хиноните улавят въглерода по два различни начина, които се случват едновременно, но изследователите не са сигурни в приноса на всеки един от тях за цялостното улавяне на въглерода.

„Ако мислим сериозно да разработим тази система, за да бъде възможно най-добрата, трябва да знаем механизмите, които допринасят за улавянето на въглерод“, казва водещата на проучването - Киана Амини, пред TechXplore.

Един от начините е директно улавяне, а другият - индиректно. При директното улавяне разтворените хинони се прикрепят към CO2 молекулите и по този начин ги отстранят.

Снимка: iStock

Изследователите са разработили два експериментални метода за количествено определяне на всеки механизъм, подобрявайки разбирането за системите, които работят на базата на разтворен хинон.

Изследването е предоставило възможност и за адаптиране на дизайна към различни индустриални приложения, въпреки че остават предизвикателства, като чувствителността към кислород, която може да попречи на производителността.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK