От еволюционна гледна точка мъжете са виновни за възникването на менопаузата при жените, тъй като винаги са предпочитали по-млади партньорки във фертилна възраст, установи канадско изследване.
Екипът на проф. Рама Сингх от университета "Макмастър" защитава тезата, че загубата на плодовитост при представителките на нежния пол в средата на жизнения им път е еволюционното признание, че по-възрастните дами не се нуждаят от деца, тъй като мъжете спират да желаят да се сношават с тях.
Вроденото предпочитание на мачовците към по-млади партньорки, което екипът нарича "преференциално чифтосване", било причината за възникването на менопаузата. Ако в условията на многовековната еволюция синовете на Адам не бяха упорито залитали към "по-млада плът", дамите и до ден днешен щяха да са запазили възможността си да раждат през целия живот.
Проф. Сингх е на мнение, че ако жените, в еволюционен план, бяха постъпили по същия начин и бяха предпочитали само млади партньори, загърбвайки възрастните, при силния пол също е щяла да настъпи нещо както менопауза. Те биха загубили плодовитостта си, когато залезе потенциалът им на бащи.
Някои жени достигат до менопаузата в 40-те години на своя живот, но средностатистическата възраст е 52 години. При женските шимпанзета, нашите най-близки роднини в животинското царство, самките губят плодовитостта си едва в края на живота си - на около 45 г.
Но теорията на Сингх не се подкрепя единодушно от някои специалисти. Според тях менопаузата при жените си остава загадка, а обяснението на учените от "Макмастър" е
опростенческо.