Идеята звезди да говорят на ученици за техните права като артисти на пръв поглед изглежда успешна. Никой преподавател не е виждал толкова ученици накуп да внимават в час. Първи това явление наблюдават група „Джеръми” в музикалното училище, а сега поп певецът Любо Киров с учениците от Художествената гимназия. В тези поредни срещи накрая на часа всички те имат възможността да си поговорят и разбира се -да се снимат с любимите изпълнители. Не всички ученици знаят какво са авторски права и как се използват.

Снимка: btvnovinite.bg

„Аз лично не се бях замисляла, но след  днес си обясних доста неща, защото в мига, в който влязохме в тази гимназия, първото правило, което ни казаха е да не пипаме чужди работи и дори и с опит да помогнем, да не ги докосваме. Сега си давам сметка какво точно е било това, защото когато пипнеш друга работа това е нарушение на неговото авторско право, а преди това не си давах сметка за какво е било правилото”  – обяснява ученичката от Художествената гимназия Анабел Халамджиева.

А друга нейна съученичка се радва на възможността да се срещне с любимите си изпълнители и да научи нещо от тях.

„Повече приковава вниманието, дава ти възможност да се съсредоточиш и да слушаш повече, защото ако беше някой друг, може би нямаше да съм толкова съсредоточена.
Наистина изпитах голямо вълнение, тук в училище не се случва често да дойдат такива личности и беше забавно”, казва ученичката Виктория Витова.

Певецът Любо Киров даде ярък личен пример, в който заради остарелите закони се е стигнало до куриозен казус.

Снимка: btvnovinite.bg

„Големият ми концерт в зала 1 на НДК, който се разпродаде, казах го нарочно, за да разберете, че капацитетът е 4 000 човека като билети.  Върху всеки един от тези билети, на тези 4 000 човека в залата, аз лично съм платил авторски права към Music Autor за това, че съм изпълнявал песните си в тази зала. Като по този начин съм платил на всички, които са участвали в записите, на всички, които са били по сцената като изпълнители, музиканти, като съавтори и съответно съм платил и на себе си като автор. При условие, че аз съм продуцент на концерта, аз трябваше да платя авторските права сам за себе си”, казва певецът.

Срещите на известни изпълнители с ученици продължават на 8-ми април в Класическата гимназия в София, когато за авторско право ще говорят Павел и Венци Венц. На 17-ти в Техникума по фотография ще е Искрен Тончев - Искрата, а на 23 април в училището по приложни изкуства гост ще е Дидо от D2.