"Космическо време" е въздействието на Слънцето върху цялата Слънчева система и най-вече нашата планета. С този термин астрофизиците наричат взаимодействията на заредените частици в слънчевия вятър със земната магнитосфера, които могат да образуват полярни сияния и/или геомагнитни бури.

От 13 до 19 март прогнозата е за сравнително спокойно „космическо време“. Вероятността дори за слаба геомагнитна буря от степен G1 (или Kp5) е минимална.

На 15 март – сряда, предстоят смущения в геомагнитното поле на Земята, но малко вероятно е те да достигнат степента на най-слабата геомагнитна буря.

На 11 март Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА публикува кадри с изригване на „тъмна плазма“ от югозападния регион на Слънцето. Потокът от заредени частици не е насочен директно към нашата планета. Учените го наричат „тъмна плазма“, защото е по-плътен от заобикалящата го слънчева атмосфера. Подобни явления се случват нерядко, особено при постепенно повишение на слънчевата активност.

Може би знаете, че Слънцето има 11-годишен цикъл на активност. Това е приблизително времето, през което преминават промените в магнитното поле на нашата звезда. През около 11 години магнитното поле на Слънцето напълно се обръща. Тоест, северният и южният полюс на звездата разменят местата си. След това са необходими още около 11 години, докато северният и южният полюс на Слънцето се обърнат отново.

Снимка: NASA, SOHO

Сегашният слънчев цикъл започна през декември 2019 година. Неговият пик се очаква до бъде през 2025 година. Междувременно петната върху Слънцето ще се увеличават, повишава се и вероятността от геомагнитни бури. На снимката горе от 12 март тази година се виждат активните в момента слънчеви петна. Някои от тях са с размер по-голям от този на Земята.