Безпилотен китайски космически апарат се приземи успешно на повърхността на Марс, съобщи държавната осведомителна агенция Синхуа, цитирана от световните агенции.
Модулът за кацане на космическия апарат „Тянвън-1“ кацна на Червената планета тази сутрин заедно с намиращия се на борда му марсоход „Чжужун“.
„Тянвън“ излетя от Земята на 23 юли миналата година с помощта на ракетата носител „Чанчжън-5“ от космодрума Вънчан в югоизточната китайска провинция Хайнан и достигна орбитата на Марс през февруари тази година.
Така Китай става втората космическа страна след САЩ, кацала на Червената планета, отбелязват агенциите. Това е и пореден напредък за китайската космическа програма.
Полетът е един от най-трудните, които Китай е предприемал. Кацането е огромно предизвикателство, тъй като Марс има своя собствена атмосфера за разлика от Луната. Ако всичко върви по план, марсоходът „Чжужун“, кръстен на китайския бог на огъня, ще изследва Червената планета в продължение на поне три месеца.
Марсоходът тежи около 240 килограма, има шест колела и четири соларни панела и може да се движи по повърхността на Марс с 200 метра в час.
На него има научни прибори, които ще бъдат използвани за събиране на сведения за състава на повърхността на планетата и нейните геоложка структура и климат.
Сега, когато осъществи първото си кацане на Марс, новата космическа сила иска да настигне САЩ, които изпратиха на планетата няколко изследователски устройства.
През 70-те години Съветският съюз осъществява успешно кацане, но в крайна сметка губи връзка с космическата си сонда.
Пекин постоянно разширяваше космическата си програма през последните няколко години и има планирани мисии за десетилетия напред.
Китайската мисия е единият от три полета до Марс, излетели от Земята миналото лято. Другите изстрелвания бяха на САЩ и Обединените арабски емирства. Американският марсоход „Пърсивиърънс“ се приземи през февруари.