Американец с гръцки корени се превърна в световна звезда, рисувайки картини с помощта само на лупи и Слънцето. Нестандартното изкуство се нарича хелиография, а Майкъл Пападакис, известен като Рисуващия със слънце, даде специално интервю за предаването „COOL…T”.

Майкъл Пападакис е роден в Калифорния, но родителите му са гърци. Занимава се с рисуване още от дете, а в колежа се насочва към по-особена специалност - смесени медии. В нея се изпробват различни видове изкуства. Майкъл казва, че му омръзнало да рисува с четка и молив и така започнал да търси алтернативни материали.

След дипломирането си Майкъл заминава за Южна Корея, но крайната му цел е прародината му Гърция. Пътуването от изток на запад го вдъхновява да започне да твори чрез Слънцето. А когато се завръща в Америка, вече концентрира всичките си усилия върху хелиографията.

„Хелиографията най-лесно може да бъде обяснена чрез този предмет - лупа. Тя е позната на всички ни като предмета, с който виждаме от близо, но тук интересното е, когато я поставиш под светлина. Ако гледате ръката ми, ще видите отражението на прозореца. Но ако сега бях навън, правейки същото нещо, на ръката ми щеше да има отбелязана бял кръг, който има силата да изгори дърво или камък”, обяснява Майкъл Пападакис.

Хелиографията не е ново изкуство. В него могат да се използват различни предмети - чаша, пълна с вода, стъкло и дори кубче лед. Пападакис става световна знаменитост, след като започва да се снима как рисува и да качва клиповете в интернет.

„Наблюдавам различни реакции от хората. Повечето са много заинтересовани. Искат до купят картините ми, искат да се научат как да го правят, искат да ме наемат като техен учител”, разказва Майкъл.

„Започнах да рисувам и по камъни. На тях не се получава дим, има само ярка светлина. Не отнема много време - около 4-5 часа, но е много уморително. Това изкуство ме научи да ценя времето. Ако се занимаваме с нещата, които не ни харесват, може би никога няма да имаме възможността да бъдем истински щастливи. Аз избирам щастието пред парите. В момента сме свободни да експериментираме. Трябва да се възползваме от тази свобода”, казва още Майкъл Пападакис.