Лекарствена молекула за хора беше създадена за първи път от изкуствен интелект, пише Би Би Си. Експериментът е проведен от британския стартъп „Екзистенция“ и японската фармацевтична компания „Сумитомо Дайнипон фарма“.

Лекарството ще бъде използвано за лекуване на хора с обсесивно-компулсилвно разстройство.

Обикновено производството на нови лекарствени молекули отнема на човешки екип около пет години преди да стигне до клинични тестове. Изкуственият интелект е произвел новата молекула само за 12 месеца – време, което може да бъде от голямо значение за разработване на нови лекарства и ваксини.

„До момента сме виждали как изкуствен интелект диагностицира пациенти, но за първи път успява да създаде лекарство“, подчертава проф. Андрю Хопкинс от „Екзистенция“.

Молекулата с име DSP-1181 е създадена с помощта на алгоритми, които откриват потенциални съставки, след което ги сравнява с огромна база данни за конкретната болест.

И най-важното – алгоритъмът е универсален и може да бъде приложен за всяка една болест.

Лекарството ще бъде тествано в Япония съвсем скоро и ако експериментите са успешни, ще бъде пуснато в световен мащаб.

Екипът вече работи по създаването на нови медикаменти за лекуване на рак и сърдечносъдови заболявания. Медиците се надяват и тези лекарства да започнат клинично тестване преди края на годината.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement