Зишан Али е драг артист от 10 години и е водил шоуто си из цяла Индия. Основно място в неговите представяния е колекцията му от около 45 перуки.
„Това е промяна на идентичността, която ми помага да премина от ежедневието си към преувеличени, бляскави или причудливи герои. Правилната перука ме кара да се чувствам по-автентичен и ми дава сила да командвам сцената“, казва Али, който е базиран в индийския град Мумбай, пред Би Би Си.
Но постигането на „правилен“ външен вид не е лесно за него.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Когато започнах кариерата си, намирането на перуки беше изключително трудно в Индия. Повечето от тях трябваше да се доставят от чужбина или аз правех перуки от всичко, което ми беше на разположение като вълна, плат“, казва той.
„Тенденцията се променя. Перуките вече не са предназначени само за драг или филмови артисти, но много хетеросексуални жени носят перуки, за да изглеждат различно. Това вече не е просто аксесоар за коса, а израз на стил“, смята артистът.
Индийската коса винаги е била търсена за правене на перуки. Нацията е най-големият износител на човешка коса в света, осигурявайки 85% от световното търсене.
Индиецът Колачи Венкатеш събира косми от 20 години. Започва от „дъното на индустрията“ като събирач на косми от домакинстватата от боклука.
„Родителите ми бяха събирачи на коса и тогава аз започнах да правя същото“, казва той.
Косата, събрана от домове, салони и бръснарници, се нарича non-Remy коса. Тя изисква повече обработка от косата Remy, която се обръсва внимателно направо от скалпа. Въпреки това non-Remy също има своята стойност.
„Тя е просто изхвърлена, но е злато“, казва Колачи Венкатеш.
Събирачите обикновено продават косата на местни търговци на цени между 10 цента и 1 долар на килограм - в зависимост от качеството и дължината на косата.
По-късата или повредена коса носи по-ниска цена, докато по-дългите кичури са по-скъпи.
„Един усърден събирач може да открие дневно 1–5 килограма коса и да спечели между 59 цента и 6 долара. Това ниво на доходи често е под стандартите за минимална заплата, особено в селските райони“, посочва Венкатеш, за когото работят 50 събирачи.
„Въпреки че работата ни допринася за глобален пазар от милиарди долари, печалбите ни остават нищожни. Посредниците контролират цените“, допълва още той.
По-голямата част от индийската коса, събрана от търговци, се изнася в Китай, където се прави на перуки.
„Китай има огромна индустрия за производство на перуки, която струва от пет до шест милиарда долара“, казва Бенджамин Чериан от Plexconcil – организация, която насърчава индийската индустрия и поддържа връзка с правителството.
„Когато погледнем Китай, има стотици фабрики, разпръснати из цялата страна, които добавят стойност към индустрията за коса, докато в Индия добавената стойност все още трябва да се увеличи“, казва г-н Чериан пред Би Би Си.
В Индия голяма част от „продукцията“ идва от хиндуистки храмове в южната част на Индия, където косата се обръсва в знак на почит и вяра.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK