Камбоджа използва специално обучени плъхове, за да се пребори с неизчистените противопехотни мини на нейна територия, предаде АП.

Мините са голям проблем за страната, където от 1979 г. насам заради тях са загинали или са били ранени около 67 хил. души.

Снимка: EPA

В акциите участват гризачи от породата африкански гигантски торбест плъх, а идеята за използването им е дошла от белгиеца Барт Ветенс, чиято неправителствена организация е разработила тактиката на употребата на плъхове срещу мини.

Снимка: EPA

Всеки гризач е вързан на повод, закачен за въже, опънато в права линия от двама души, застанали на разстояние 5 метра един от друг, извън опасната зона.

Снимка: EPA

Плъховете вървят от единия човек към другия, душейки по пътя си, и започват да драскат по земята, когато засекат взривно вещество.

Снимка: EPA

После двамата души се преместват с крачка-две и повтарят процеса, а след това пускат втори плъх на същия терен за по-сигурно.

За разлика от стандартните металодетектори, тези плъхове разпознават само взривното вещество, а не други метални обекти.

Снимка: EPA

Мотивацията за работа на плъховете е храна – те работят за фъстъци или за другото си любимо нещо за ядене – бананите.

Снимка: EPA

Всеки плъх може да разчисти зона от 200 кв. м за 20 минути – нещо, което на техник с детектор за мини би отнело от един до четири дни.

Плъховете са по-евтини и по-лесни за транспортиране от кучетата, обучени да търсят бомби. Освен това с теглото си от един килограм са твърде леки, за да взривят мина, ако минат през нея.