Природозащитници алармират, че пандемията от COVID-19 сериозно застрашава глобалната популация на маймуни. Ако инфекцията им бъде предадена от хората, това драстично ще намали тяхната бройка и на практика ще ги приближи повече до тотално изчезване.

„Трябва да се вземат нови мерки, които да ограничат риска диви горили, шимпанзета и орангутани да се сблъскат с вируса“, пишат природозащитници в отворено писмо в списание „Нейчър“.

Учените са категорични, че инфекциозните заболявания се нареждат в топ три на причините, водещи до изчезване на маймуните по цял свят. Другите две са загуба на хабитат и бракониерство.

„Нямаме представа какъв би бил ефекта от вируса върху тях и това означава, че трябва да намалим риска да се сблъскат с него. Това означава да спрем туризма, да намалим временно изследователските мисии, както и да спрем развитието на инфраструктурата, която застрашава техния хабитат и води хората все по-близо до маймуните“, заяви проф. Серж Уих от университета „Джон Муурс“ в Ливърпул.

Предишни изследвания показват, че много вируси и бактерии циркулират сред популациите на маймуните, но не нанасят почти никакви поражения. Учените са доказали също, че шимпанзетата могат да се заразят с грип от хора.

При появата на вируса ебола учените са установили, че той е убил стотици шимпанзета и горили в цяла Африка.