Популацията на червени елени на шотландския остров Ръм еволюира по-бързо заради глобалното затопляне. Това е първият случай, в който учени наблюдават подобни бързи темпове на еволюция заради климатичните промени, предаде „Индипендънт“.

Използвайки данни от 1970 г. насам учените от университета в Единбург установили, че заради затоплящия се климат елените са започнали да раждат малките си по-рано. Тази промяна настъпва много по-бързо от очакваното – на всеки три години ражданията се изместват все по-рано. Причините са комплексни, но главната е по-топлият климат.

Учените установили за първи път, че глобалното затопляне води до генетични промени заради естествения подбор – теория, описана още от Чарлз Дарвин.

Женските червени елени раждат по едно малко всяка година, като тези, които се възпроизвеждат по-рано правят по-голямо поколение в рамките на живота си. По този начин гените, които са отговорни за по-ранното раждане на малки започват да доминират над останалите.

„Това е един от първите случаи, в които сме документирали действието на еволюцията. Това ни показва, че животинските видове може и да успеят да се адаптират към климатичните промени“, коментира д-р Тимъти Боне от Австралийския национален университет, участвал в изследването.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement