Британско държавно училище забранява домашните, за да имат учениците повече време за близките си, за спорт и за игра.
Всички 1100 ученици в колежа "Джейн Остин" в Норич ще трябва да подготвят уроците си, докато са в клас. Домашни няма да се дават нито за следващия ден, нито за уикенда. Учениците обаче ще стоят два часа повече в училището - до 17 ч.
Решението на училището е на фона на дебата във Великобритания за ползата от домашните. Темата се обсъжда и във Франция. Миналата година френският президент Франсоа Оланд призова да бъде сложен край на домашните в началните училища, защото за родителите това е начин децата им да се изявят.
Британското министерство на образованието се отказа от практиката да има нормативи колко време трябва да отделят децата за домашна подготовка в зависимост от възрастта им и остави на директорите да решават това. Много начални и основни училища вече намалиха домашните, за да не се притесняват децата и да имат време за спорт и за игра.
Колежът "Джейн Остин" е за деца на възраст от 11 до 18 години. Той ще бъде открит през септември 2014 г. в рамките на програмата за свободни училища, които са независими от местните власти и могат сами да определят продължителността на учебния ден, както и да променят програмата.
В него центърът на обучението ще е върху английския език, хуманитарните предмети и ранното изучаване на езици, включително и латински. Някои други такива училища вече имат по-дълъг учебен ден, като предлагат спорт, музика и извънкласни занимания.