Всяка година хиляди южнокорейци - предимно мъже на средна възраст - умират тихо и самотно, откъснати от семейството и приятелите си. Понякога минават дни и дори седмици, преди телата им да бъдат открити. За това съобщава Си Ен Ен.
Това са „самотните смъртни случаи“ в страната , известни като godoksa на корейски език. Това е част от по-голям проблем със самотата и изолацията в цялата страна - проблем, който е толкова наболял, че правителството полага всички усилия за борба с него.
Като започнат от оживената столица Сеул. Там ще бъдат инвестирани близо 327 млн. долара, които да превърнат града в „град, в който никой да не е самотен“.
Целта е да бъде осигурен денонощен достъп до специални консултанти, достъпни чрез гореща линия и онлайн платформа, както и последващи посещения за тези, които се нуждаят от повече подкрепа.
„Самотата и изолацията не са само индивидуални проблеми, а задачи, които обществото трябва заедно да реши“, каза кметът на Сеул – О Се Хун в съобщение корейските медии.
„Градът ще мобилизира целия ни общински капацитет, за да помогне на самотните хора да се излекуват и да се върнат в обществото“, добави той.
Мястото също така планира да въведе разширени психологически услуги и зелени площи, хранителни планове за хранене, специална „система за търсене“ за идентифициране на изолирани жители и насърчаващи дейности, които да стимулират хората да излизат навън и да се свързват с други.
В сърцето на Южна Корея се разгръща криза – хиляди хора, предимно мъже на средна възраст, умират сами всяка година, незабелязани от семейството и приятелите си.
Телата им не биват откривани в продължение на дни и дори седмици. Тези смъртни случаи са част от нарастващата вълна на изолация и откъсване, измъчваща нацията.
Министерството на здравеопазването и социалните грижи съобщи за 3 661 самотни смъртни случаи през 2023 г., което е значително по-високо в сравнение с предходни години. Мъжете на 50-60 г. са изложени на най-голям риск.
Защо хората се чувстват толкова самотни?
„Самотата не е уникална за Южна Корея и е трудно да се каже, че корейците са по-самотни от останалите“, каза местен професор по психология.
Причината се крие в промяната на начина, по който хората мислят за себе си и своето място в обществото. В култури като тази на Корея, където успехът често се определя спрямо другите е трудно хората да се чувстват запълнени.
„Животът ни в обществото е толкова труден, че ни се струва, че ни липсва време да се грижим за себе си“, обяснява още професорът.
Материал на стажант-репортера Ивана Милева
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK