Множество възрастни хора приемат аспирин, за да си осигурят защита срещу сърдечни проблеми. Ново изследване показа, че аспиринът намалява риска от чернодробен рак и от смърт вследствие на болестта.
Изследването е обхванало над 300 000 мъже и жени на възраст между 50 и 71 години. Здравословното им състояние било проследено за 10-12-годишен период. В рамките на изследването участниците приемали аспирин и други нестероидни противовъзпалителни лекарства като ибупрофен, напроксен и целебрекс.
Учените установили, че хората, които приемат аспирин, са с 41 на сто по-малък риск от чернодробен рак и с 45 на сто по-малка вероятност от смърт вследствие на хронично чернодробно заболяване. Оказало се, че участниците, които приемали нестероидни противовъзпалителни лекарства, различни от аспирина, са с 26 на сто по-малък риск от смърт вследствие на чернодробно заболяване, но тези лекарства не осигуряват значима защита
срещу чернодробен рак.
"Аспиринът, приеман самостоятелно или в комбинация с други нестероидни противовъзпалителни лекарства, има съществен защитен ефект срещу чернодробен рак и хронично чернодробно заболяване, заявиха авторите на изследването. Това е така, независимо колко често е приеман аспирин."
Разполагаме с все повече данни, че приемането на аспирин в дългосрочен план предотвратява развитието на различни видове рак, увери д-р Борис Паше от университета на Алабама в
Бирмингам.
Учени от университета на Отава обаче са мнение, че са нужни допълнителни изследвания, които да потвърдят, че аспиринът може да предотврати чернодробен рак.