Редовното пиене на аспирин увеличава опасността от заболяване на очите, което е водеща причина за появата на слепота.

Изследване, обхванало 2389 души, показа, че пиещите редовно аспирин за профилактика срещу сърдечносъдови заболявания са два пъти по-застрашени от влажна възрастова макулна дегенерация. Заболяването уврежда част от ретината и замъглява центъра на зрителното поле.

Специалистите обаче посочват, че доказателствата още не са достатъчни, за да бъдат променени инструкциите за предписване на аспирин. Ниските ежедневни дози аспирин наистина намаляват опасността от инсулт и инфаркт у пациенти със сърдечносъдово заболяване. Възможно е дори да предпазват от рак. При хора, които вече са развили болестта в едното око, обаче е по-добре аспиринът да бъде спрян.

Австралийските учени проследиха участниците в изследването 15 години. В края на периода един на 27 от пиещите понякога аспирин (3,7 процента) развиват влажна форма на възрастова макулна дегенерация, която е необратима. Почти всеки десети от редовно пиещите лекарството обаче е засегнат от тази болест.

"Увеличеният риск от влажна възрастова макулна дегенерация се появява чак след 10 или 15 години, което показва, че влияят кумулативните дози. Като се има пред вид колко широко разпространено е пиенето на аспирин, евентуалният по-голям риск от инвалидизиране е значим и засяга много хора" - обобщават учените.

Влажна възрастова макулна дегенерация се причинява от разрастване на кръвоносни съдове на неподходящо място. Това причинява подуване и кървене, което уврежда ретината. Процесът е бърз и зрението намалява за дни.