Победителите на тазгодишните антинобелови награди получиха и паричен еквивалент на премията - банкнота от 10 трилиона зимбабвийски долара.

Купюрите са били пуснати в обращение от Националната банка на споменатата страна, управлявана от президента Робърт Мугабе, през 2009 година. По стойност те се равняват на 4 щатски долара.

За достижение в психологията бяха удостоени учени от Франция и техен американски колега. Лоран Бегу, Олмап Зерхуни, Батист Субра и Меджи Оурабах, както и Бред Бушман, успяха да докажат, че пияните хора се намират за много привлекателни.

Антинобеловите призове в областта на биологията заслужиха учени от РЮА, Швеция, Австралия, Великобритания и Германия. Те осъществиха фундаментална разработка за торните бръмбари и установиха, че тези насекоми се ориентират по звездите от Млечния път.

Сред лауреатите се оказа президентът на Беларус Александър Лукашенко и органите на реда в тази страна. Държавникът беше отличен за решението му да забрани ръкоплясканията на публични места, а белоруските правоохранителни органи за това, че са арестували еднорък нарушител на забраната.

Апогей на 23-та церемония по раздаването на антиотличията се оказа представянето на операта в четири акта на инженер, който разработил центрофуга, в която бременните жени по-лесно могат да раждат.

Манасори Ниими от университета "Тейко" в Токио взе премията за медицина, след като доказа, че слушането на операта "Травиата" на Верди удължава почти четири пъти живота на опитни мишки, претърпели трансплантация на сърцето.

В областта "Теория на вероятностите" беше отличен Берт Толкамп от шотландския Селскостопански университет. Той впечатли журито с прозрението си, че "колкото по-дълго лежи една крава, толкова по-голяма е вероятността тя в скоро време да стане".

Престижната награда за физика бе присъдена на научен колектив, който доказа, че човек може да бяга върху водата на езеро, ако то... е разположено на Луната.

Церемонията по награждаването се проведе в Харвардския университет в Бостън, щата Масачузетс, като призовете бяха връчени от петима настоящи носители на Нобелови награди.