Ново изследване уточнява какви са свързаните с приемането на антидепресанти рискове, когато човек седне зад волана. Оказва се, че от особено значение са два периода, свързани с началото на лечението с антидепресанти и с извършените в рамките му промени.

Всъщност дали антидепресантите увеличават риска от пътни инциденти? И да, и не. Такива са заключенията, до които са стигнали учени въз основа на широкомащабно френско изследване за приемането на антидепресанти и риска от пътни инциденти.

Общо погледнато, антидепресантите са свързани с увеличен риск от предизвикване на пътен инцидент. По-задълбоченият анализ обаче показва, че рискът нараства в началото на лечението с антидепресанти и в случаите, когато едно лекарство е заменено с друго.

Въз основа на тези заключения лекари и пациенти получават просто и лесно приложимо в практиката послание, заяви координаторът на изследването, епидемиологът Еманюел Лагард от Френския национален институт за здравеопазване и медицински изследвания.

Трябва да се внимава с вземането на анксиолитици, приспивателни, антидепресанти, които намаляват бдителността и забавят рефлексите. Става въпрос за кратки периоди от порядъка на две седмици в началото на лечението, когато е препоръчително да не се шофира или да се кара с по-малка скорост.

Макар да предизвикват по-малка сънливост в сравнение с антидепресантите от първо поколение, новите SSRI антидепресанти, които са инхибитори за обратно поемане на серотонин, намаляват бдителността.

"Това не е изненадващо, защото началото на лечението е свързано с приспособяване на организма към новото лекарство и вероятността страничният ефект да бъде почувстван е по-голяма, поясни Лагард. Ако предписаното лекарство се замени с друго, настъпва нов период на адаптация. Тази промяна може да е свързана и с усилване на депресията."