Шестото издание на международния фестивал за съвременен танц SOFIA DANCE WEEK ще представи най-актуалното от българската танцова сцена един панел - „Българският шоукейс“.

В три поредни дни – 11, 12 и 13 октомври, в Зала 11 на НДК публиката ще може да види пет спектакъла – а(е)фектно на Ива Свещарова, Танцувам Мария Калас на Галина Борисова, Monocrossing на Derida Dance & Central Europe Dance Theater, Кардиограма на Културна фондация А25, Танцови преводи на Балет Арабеск.

„Българският шоукейс“ ще представи на публиката местната практика в едно от най-динамично развиващите се изкуства в световен мащаб – съвременния танц. Шоукейсът има за цел в пет спектакъла на различни артисти да съдейства за срещата на българските представления и артисти с чужди публики и контекст, и се случва за пръв път в рамките на фестивала. Очаква се за „Българският шоукейс“ да пристигнат като зрители директори на театри в чужбина и други международни фестивали.

Билетите за всеки спектакъл на „Българският шоукейс“ са на цена по 5 лв. и могат да се закупят в мрежата на Eventim, на eventim.bg и в офиса на ЕДНО на ул. Патриарх Евтимий 22. Фестивалният билет на цена от 50 лв. дава достъп до всички спектакли на панела.

В първата вечер – 11 октомври, едно след друго в Зала 11 на НДК ще бъдат представени два спектакъла – Танцувам Мария Калас на Галина Борисова и а(е)фектно на Ива Свещарова. Галина Борисова e едно от утвърдените имена, които имат своята запазена територия в пространството на съвременния танц. В проекта „Танцувам Мария Калас“, който ще има премиера на SOFIA DANCE WEEK, тя прави авторски интерпретации на емблематични женски образи, изпълнени от Мария Калас в едни от най-известните опери от 19 век на композитори като Джакомо Росини, Гаетано Доницети, Винченцо Белини. Хореографията е вдъхновена от ясните мелодически линиии на музиката, както и от живота и личността на оперната дива Мария Калас. Движенията са стилизирани, изчистени от виртуозност. С лекота и свобода на въображението, с присъщото си чувство за ирония и усет към абсурда Галина Борисова едновременно снижава драматизма на операта и демонстрира респект към огромния талант на оперната прима Мария Калас. Галина Борисова е първият български артист, който участва в резидентската програма на Американския танцов фестивал - Дюк Университет, 1996. Има повече от 35 представления, представени в Европа и Америка.


В а(е)фектно на Ива Свещарова освен режисьорът, участва и Виолета Витанова. На 11.10 от 21:00 часа в НДК Зала 11 ще видим спектакъл за желанието, което се захранва от собствената си неосъществимост. „а(е)фектно е прецизен и въздействащ спектакъл, в който двойнственото присъствие на подобните, но различни фигури на двете изпълнителки разтваря потаен свят, в който желанията не са това, което са“ (Ани Васева www.dramaturgynew.net). Хореографиите на Ива Свещарова се отличават с внимателно организиране на идейния и движенчески материал. Тя работи в областта на театъра, танца и пърформанса и е автор е на повече от 10 спектакъла. От 2007 г. е член на Брейн Стор Проджект, който е съорганизатор на фестивала за съвременен танц и пърформанс “Антистатик”.Тя е съ-основател на Балканската обучителна програма Номадска танцова академия. Виолета Витанова е танцьор и хореограф. Участва в множество български и международни проекти като хореограф и изпълнител. Танцувала е за френския хореограф Brice Leroux- Брюксел/Белгия, работила е с компании като Zevada, Сиер/Швейцария, Derida Dance и др. Носител е на награда Икар за дебют със спектакъла Имагo, както и на Икар за съвременен танц и пърформанс заедно със Станислав Генадиев. Представлението а(е)фектно е част от проекта „три3ависим” 2013 - дългосрочна инициатива на Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства към САБ, която обединява професионалисти от сферата на съвременния танц и пърформанс.


Програмата на “Българския шоукейс” в рамките на SOFIA DANCE WEEK 2013 продължава на 12 октомври в Зала 11 на НДК, от 18:30 часа. Първият спектакъл за вечерта е Monocrossing на Derida Dance & Central Europe Dance Theater. Това е мултимедиен танцов пърформанс, в който героите преминават през различни виртуални пространства и предизвикателства. Хореограф и режисьор е Живко Желязков. Той е съосновател (заедно с Атанас Маев) и артистичен директор на компанията Derida Dance, както и на първия център за съвременен танц в България Derida Dance Centеr. В Monocrossing Изпълнителите са в постоянна интеракция с мултимедийната среда, от която произлизат различни траектории на движението, маркиращи пътя до крайната цел. Хореографията на Живко Желязков ползва футуристична движенческа естетика, математически разграфени движения, смекчени от инцидентни плавни преходи. Дуетът е изграден върху постоянното напрежение между удържането на индивидуалността и желанието за пресичане/сливане. В проекта участват многообещаващият български танцьор Филип Миланов и Мариан Харгитай, номинирана за най-добър изпълнител на Унгария за 2012.


В същата вечер, на 12 октомври от 20.30 часа в Зала 11 на НДК, Културна фондация А25 ще представи Кардиограма. Кардиограма е танцов и визуален пърформанс, в който двамата изпълнители в активно взаимодействие със средата, изграждат психоделично пространство на подъзнателни импулси и съноподобни картини. Причудливата материалност на средата и костюмите, заедно с абстрактните движения и неясни взаимоотношения между героите, създават призрачна атмосфера. Изгубен в собствените си обсесии и лъжливи проекции, които заживяват свой живот, човекът губи ориентир за реалност и фантазъм и това едновременно го плаши и привлича. „Служейки си с минимално количество изразни средства, но използвайки максимално техните възможности, спектакълът създава своя жив, пулсиращ свят, чиито граници са тези на абсолютното „вътре” на главния герой“ (Ина Дублекова www.dramaturgynew.net). Режисьор на спектакъла е Мартин Пенев - дигитален художник, който се интересува от взаимодействието между танц, тяло и технологии. За интерактивния танцов пърформанс Cadaver, в сътрудничество със Станислав Генадиев, e номиниран за наградата Икар. През 2006 г. правят танцовия пърформанс “Имаго” със своите съмишленици от Kinesthetic project, което веднага впечатлява професионалната общност и отнася наградата „Икар“ за дебют. За съвместната си работа в представлението „Хамлет“ на Явор Гърдев през 2013 г. отново получават „Икар“ за съвременен танц и пърформанс.


Програмата на “Българският шоукейс” завършва с Танцови преводи на Балет "Арабеск", на 13 октомври от 20.00 часа в Държавния музикален и балетен център. Танцови преводи се състои от три едноактни пиеси на хореографите Морис Кози (САЩ), Боряна Сечанова и Асен Наков. Обединени около темата за общуването, те я интерпретират чрез различни визуално-пластически средства. Представлението изследва превода на идеи между различни изкуства, каквито са музиката и танца. Хореографиите създават задъхана и неспокойна атмосфера, разкъсана от напрежението на общуването. „Спектакълът респектира и вдъхновява с професионализъм, вкус и култура, които правят внушенията му уникални” (Мила Искренова).
В репертоара си „Арабеск” има над 100 постановки. Методът на отворена сцена дава възможност хореографи от България и от цял свят да осъществяват свои спектакли, различни по стил и различни по отношение на използваните съвременни танцови техники.


В официалната програма на шестото издание на SOFIA DANCE WEEK зрителите ще могат да наблюдават близо два пъти повече спектакли от миналогодишното издание – общо 13. Панелите на фестивала са Международен, Корейска гала, Български шоукейс, Детски модул.