Психопатите са известни с това, че са хитри и манипулативни, но въпреки това се издават несъзнателно. Това твърдят учени, наблюдавали моделите на речта при осъдени убийци, които описвали престъпленията си, съобщава сайтът LiveScience.com
Изследователите са накарали 52-ма убийци, 14 от тях класифицирани като психопати, да разкажат за престъпленията си с подробности. С помощта на компютърни програми учените са открили, че при психопатите липсвали емоции. Те говорели за причинно-следствените връзки при престъпленията си и фокусирали вниманието си върху основни необходимости – храна, вода и пари.
Върху повечето думи, които изричаме, включително малките думи и частици, нямаме съзнателен контрол. Същото важи и за глаголните времена, обяснява Джефри Ханкок, доцент по Комуникации в университета Корнел. Тези несъзнателни прояви на речта могат да разкрият много от душевния свят на говорещия.
Какво е да си психопат
Психопатите по принцип са невероятно егоистични и лишени от емоции хора. „В общи линии, изглежда, че психопатите почти нямат съвест”, пишат учените в доклада, публикуван в журнала „Legal and Criminological Psychology”.
Психопатите също така са известни със своята лукавост и манипулативност, дори могат да бъдат опасни за интервюиране, казва Майкъл Уудуърт, психолог в университета в Британска Колумбия.
„Можеш да прекараш 2 или 3 часа и да излезеш, все едно си хипнотизиран”, продължава психологът.
Как думите ги разкриват
За да изследват емоционалния заряд на речта на убийците, Ханкок и колегите му взели предвид няколко фактора, например колко често те описват престъплението си, ползвайки минало време. Употребата му може да бъде индикатор за психологическо „откъсване”. Учените открили, че психопатите използвали минало време по-често от сегашно в сравнение с „нормалните”.
При първите по-често се наблюдавали и накъсвания на речта като „ааа”, „ами” и т.н. Тези накъсвания показват, че говорещият се нуждае от време, за да помисли какво ще каже.
„Смятаме, че „ааа” и „ами” са свързани със слагане на маската на здравия разум”, обяснява Ханкок.
Както учените очаквали, езикът на психопатите съдържал повече подчинителни съюзи („защото”, „така че”). Тези езикови единици показват, че се идентифицира причинно-следствена връзка.
„Този модел навежда на мисълта, че психопатите са по-склонни да разглеждат престъплението като логичен резултат на някакъв план (нещо, което е „трябвало” да се направи, за да се постигне определена цел), пишат авторите.
Анализите разкриват, че в сравнение с „нормалните”, психопатите използват 2 пъти повече думи, свързани със самосъхранение и основни физиологични нужди като храна, вода и парични ресурси.
Убийците, при които не е установена психопатия, говорели повече за духовност, религия и семейство. Според Ханкок това отразява нещата, за които непсихопатите си мислят, след като са извършили убийство.