3 355 години назад във времето, Древен Египет. На трона на великата империя се възкачва 9-годишният Тутанкамон. Той управлява само 10 години и умира едва 19 годишен, вследствие на тежка травма.
Това обаче не му попречва да се превърне в едно от най-разпознаваемите лица от световната история. А причината за това е, че неговата гробница, открита през 1922г в Долината на царете, е една от малкото напълно запазени и непоругани от това време.
Днес всички ние можем да видим красотата и майсторството на древните египтяни в музеите. Един човек обаче, решава че е време тази съкровища да стигнат и до България.
"Тук показваме 109 от тези открити експонати, те са 5498 откритите. За да се представят, дори в момента египтяните строят нов музей. До днес никой не я виждал цялата изложба.Тази реплика на оригинала е претърпяла една доста сложна сертификация от страна на Министерство на антиките на Египет. За да тръгне тази изложба по света, те нямат право на грешки. Те представят тяхната история – египетската." споделя Атанас Атансов - организатор на експозицията.
Атанас, за когото египтологията е страст, казва че гробницата на младия цар, разкрива много ценна информация за Древен Египет.
"Те я открита 1922г. и все още откриваме нови неща в нея. Това е първата неразграбена гробница. Тя представя величието на 18-а династия, то е унаследено от всички стари династии. А тук е кулминационният момент. Ние виждаме маска, която е иконата на света, няма нищо по-добро направено от нея. Аз съм прекарал доста време в музея в Кайро пред маската, там оригиналът не може да се снима. Трябваше доста да я наблюдавам. Това ме впечатли най-много, опитвах се да се върна назад и да си представя как този майстор го е правил по този начин. Тази маска е изработена само за 70 дни – колкото е траело мумифицирането на тялото на фараона." добавя Атанас.
Организаторът споделя, че да избере между всички 1700 копия, само 109, е било доста трудно - само колесниците са 6 на брой, да вземеш една е много трудно. А всички, докоснали се до красотата на египетските съкровища са на едно мнение.
"Първото, което пленява е работата на самите майстори от древността. Хора, които са работили само с ръцете си. Създавали са такива шедьоври. Днес ние разполагаме с компютри, които могат да измерят до микрон, а представете си тези хора преди 3300 години, какво са правили само с ръцете си. Да, използвали са и математика и то доста добре. Това е първото нещо, което пленява – влизайки вътре, ти виждаш как тези хора, тези майстори, са се грижили за царя си. За тях фараоните наистина са един вид богове." казва Атанас.
Всеки, който желае да научи повече за живота на Тутанкамон, може да разгледа изложбата до 25 май.