Ако сте отваряли фейсбук профила си днес, има голяма вероятност той да е бил наводнен със снимки на шарени пешеходни пътеки от Мадрид. Освен това – повод за гордост в нашето иначе не чак толкова шарено ежедневие – те са дело на художник, който макар и да живее в Испания, е българин – Христо Гелов.
За няколко часа името му придоби широка известност сред неспециализираната аудитория – именно заради „Фейсбук” и забавни сайтове като BoredPanda.com.
Проектът на Гелов с пешеходните пътеки, наречени Funnycross, има две издания – последното е от есента на миналата година, а по-ранното – от пролетта на 2015 г.
Със сигурност – заради странните си цветове и геометрични форми, те хващат окото.
„Мост между два бряга” – това е основната метафора при цветните линии, свързващи отделните бели полета на пешеходните пътека.
Според художника обаче макар и произведение на изкуството, Funnycross имат и практически ефект – наистина няма начин шофьор да не забележи, че пред него има „зебра”.
Именно затова и първата част от проекта е била изпълнена в близост до няколко училища.
Ако през май пък се били във Велико Търново, може би сте попаднали на инсталацията с няколко оранжеви кръга (Orange rings), разположени между двата бряга на Янтра.
Не случайно приличат на спасителни пояси. Авторът прави паралел със свободното движение на водата и свободното движение на големи групи хора (буквално мигранти, т.е. „преместващи се”). Какви са истинските граници, които ни разделят? Какви са причините, които са в основата на миграцията у какви са нейните последици? Колко струва човешкият живот?, пита артистът с тях.