Небостъргачите на бъдещето по всяка вероятност ще бъдат "рунтави", тъй като по външните им стени ще бъдат прикрепени дълги фибри, които при раздвижване от вятъра ще произвеждат енергия.

Едно такова здание вече е планирано да се построи в Стокхолм. То може да стане прототип на бъдещите суперекологични и енергоспестяващи сгради. На външен вид небостъргачът сякаш носи дълга перука.

"Косите" ще бъдат изготвени от композитен материал с пиезоелектрически свойства. При задвижване от вятъра фибрите ще произвеждат електричество. Тази технология е много по-перспективна в сравнение с традиционните вятърни турбини, защото е безшумна и не е опасна
за птиците. Само лек бриз е достатъчен, за да започне генерирането на електричество от пиезонишките.

Проектът е дело на архитектурното студио "Belatchew Arkitekter", а "рунтавият" небостъргач е наречен "Srawsсraper". Той ще бъде изграден в центъра на шведската столица. На покрива на сградата ще има ресторант, в който клиентите ще могат да наблюдават околния пейзаж през люшкащите се нишки. Пиезофибрите ще могат да бъдат осветявани в различни цветове и да придават още по-футуристичен вид на небостъргача.

Интересното за новото пиезопокритие е, че с него могат да бъдат оборудвани както нови, така и вече съществуващите здания. Така, считаните за статични конструкции ще могат да "оживяват" и да се люшкат под поривите на вятъра.