Книгите-игри и любовни романи са сред най-популярните четива през това лято. Това коментира пред БТА председателят на Асоциация "Българска книга" Веселин Тодоров.
Отчита се възраждане на интереса към изданията, в които читателят сам взима решение как да продължи историята в тях. Превърнали се в истинска мания в началото на 90-те години, книгите-игри сега отново провокират интереса с неясния си край.
Според класацията на голяма верига книжарници за най-продаваните издания за периода юни-август на първо място е "Българ: Книга-игра", която впуска читателите в приключение с пирати, говорещи маймуни, динозаври, зомбита. Сред другите подобни издания се отличават "1 страница на ден", "Унищожи този дневник", "Шерлок Холмс. Колекция загадки", серията "Minecraft".
Все по-голяма популярност набират и книгите за оцветяване за възрастни - "Мандали оцветяване по номера", "Тайната градина", "Омагьосаната гора".
Лятото е сезон на ваканциите и нормално се увеличава интересът и към книгите с еротичен привкус, коментира Веселин Тодоров. Тенденцията се подсилва и след успеха на филма "50 нюанса сиво", който предизвика противоречиви отзиви заради скандалните според мнозина сцени в него. Така новият роман "50 нюанса сиво: Грей" на британската писателка Е. Л. Джеймс затвърждава позициите на всички книги от серията.
От еротичните издания интерес провокира и книгата "Хиляда и една нощ" в новия прочит на ливанската писателка и журналист Ханан Ал-Шейх, която събира и адаптира деветнайсет класически приказки и ги преплита в една хипнотизираща колекция, богата на хумор, еротика, насилие и романтика.
Традиционно силни за летния сезон са и детските класики "Малкият принц", "Ние врабчетата", "Матилда", "Емил от Льонеберя", както и "Пет приказки" на Валери Петров.
Възрастните са избирали най-много за своята ваканция биографията на Михаел Шумахер, а сред българските открития на сезона е "Докато дишам" на Георги Томов и Дейна Бренчес. Едно от най-продаваните издания за лятото и не само за този сезон е книгата за пътешествия в България "101 Отбивки", представяща малко известни места в България.
Читателите не остават безразлични към забравения шедьовър за Априлското въстание "Калуня-каля" на Георги Божинов, дори близо година след излизането на романа отново на пазара. Сред хитовите заглавия са още носителят на "Пулицър" за 2015 г. "Светлината, която не виждаме", "Човек на име Уве", "Моята прекрасна книжарничка", "Любов" на Елиф Шафак и други.
По данни на Асоциация "Българска книга" в България годишно се издават около 7000 нови заглавия. От организацията отбелязват, че това огромно разнообразие и различни интереси на четящите хора, трудно могат да бъдат обобщени в една конкретна тенденция, но винаги се формират моди в четенето и бестселъри, които предизвикват по-голям интерес към определен жанр или тема.