Испанското правителство обмисля варианти за отмяна на традиционната следобедна дрямка – сиестата, предава германският телевизионен канал RTL. Идеята на властите в Мадрид е да стимулират икономиката на страната, където всеки четвърти е без работа.

През 2012-а година властите либерализираха работното време на големите магазини и заведения с търговска площ над 300 квадратни метра. Те получиха правото да работят по време на испанската светая светих – от 14 до 17 часа, когато човек е задължен да се наобядва и да подремне.

Новите законови промени се очаква да засегнат и по-малките търговски обекти. Но нека да се разберем, насила никой няма да работи. Говори се само, че магазинерите и ресторантьорите ще имат право да се трудят и във времето за отдих.

Жертва на историческите обстоятелства

Може би не сте се замисляли, но Испания се намира в най-западния край на Европа. За разлика от Великобритания обаче си сверява часовниците по централноевропейското часово време. Причината е във Франсиско Франко. През 1942-а Ел Каудильо разпорежда страната да мине в часовото време на Фашистка Германия, за да е солидарна с нея. В битов план обаче испанците не са солидарни с Фюрера. Те продължават да обядват по същото време на деня, но часовниците им вече показват не 13, а 14 часа. А да хапваш в най-големите горещини, хич не е лесно и може да отнеме доста време. 

Сиеста в Лондон през 50-те години на миналия век.


Така се стига и до сиестата. Съвременният свят обаче е измислил лек и за всички проблеми. Модерните сгради в страната са добре климатизирани и служителите могат спокойно да се трудят, без да са смущавани от горещините навън. А много често трите блюда са заменени от сандвич над клавиатурата. Така следобедната дрямка се оказва излишен лукс.

Испания отдавна каза сбогом на ¡Mañana!

„Маняна” (утре – прев. исп) беше традиционният отговор на запитванията към държавната администрация, на мързеливите автомонтьори или служители в магазини в Испания само до преди няколко десетилетия. Кралството отдавна се промени и е напредничава западноевропейска държава, а сиестата съществува само формално.

Атестат за това е и изказването на крупен американски инвеститор преди десетина дни. Шефът на компанията KKR, която изляла 2,4 милиарда евро в испанската икономика, заяви: "Харесва ни тенденцията на испанската икономика, освен това хората вече не спят сиеста. В 21-ви век сиестата съществува само на хартия, а институционалната й отмяна ще бъде поредното забранено удоволствие в бунището на изхвърлените испански традиции.

„Кървав спорт”

Традиционният начин на живот на испанците може и да се харесва от хората по света, когато става дума за памплонската фиеста и гоненицата с бикове, но има и своите противници.

Участници във фиестата в Памплона си почиват.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos


През 2002-а година например, испанските власти забраниха противоречивата практика да се хвърля жив козел от камбанарията в градчето Манганесес де Полвороса. Животното се хващаше с одеяло от тълпата долу, но невинаги успяваше да оцелее заради преживяния стрес. Въпрос на време е кралството да се откаже и от коридата. Кървавият спорт с бикове отдавна е на мушката на природозащитниците и това ще е може би най-големият удар по традиционната испанска култура.