Расте броят на младежите, които шофират без книжка, както и на инцидентите с тях.

За първите три месеца на миналата година при катастрофи с кола или мотор са пострадали три деца. За същия период на тази година те вече са седем, сочи справката на МВР.

Срам за цял живот

Той крие лицето си. Срамува се от постъпката си. Ще го наречем Иван. За него часовникът спира преди десет години.

„За първи път се качих на автомобил на 16 години. Излизах с по-големи от мен, повечето тепърва бяха взели книжки. Много исках и аз да карам като тях, да свалям момичета, да въртя гуми, да впечатлявам другите. Една вечер аз не издържах. Ключовете бяха оставени в хора, родителите си бяха легнали...”, разказва той.

Откраднал колата, Иван прави почетна обиколка по заведенията, заедно с приятелите си. Скоростта го увлича. Следва завой и безвремие. „Помня само как колата се преобърна и след това се съвзех. Всичко гореше около нас”.

И трите момчета в колата оцеляват. Иван взема книжка години по-късно, за да разбере колко малко е знаел преди това.

Не може да се случи на детето ми

И ако Иван е взел решението да се качи зад волана през главата на родителите си, на други деца, това е позволено. А психолозите обясняват доверието на родителите като омаловажаване на риска.

„Ние, хората, за да се справим с проблемите и опасностите, включваме един така наречен защитен механизъм на рационализация, който се състои в това да омаловажаваме опасностите. Да,чуваме за това, което се случва около нас, всякакви злощастия, инциденти, но някак си смятаме, че тези неща няма да се случат точно на нас”, казва Кристина Георгиева.

Наказани

За миналата година над 1000 души са наказани за това, че са предоставили колата си на неправоспособен водач. Най-често това се случва в отдалечени от градовете райони.

„Там, където има най-малко полиция, там се случва. И това става с разрешението на родителите”, посочва инспектор Мария Ботева от „Пътна полиция”.

От КАТ предвиждат бъдещи акции, в които да засегнат проблема с децата -шофьори.