Цял ден продължи вторият оглед на жилището, в което Петко Петков от Лясковец се беше барикадирал и стреляше по полицаите. При операцията срещу психично болния мъж загина един спецполицай, а трима бяха ранени.

Междувременно не беше повдигнато обвинение за притежаване на незаконно оръжие на майката на 53-годишния стрелец. Родената през 1938 г. Стефка Савова ще излезе от ареста, но източници от прокуратурата казаха пред bTV, че обвинението може да бъде повдигнато още утре.

По-рано от прокуратурата съобщиха, че по време на престрелката 75-годишната жена се е опитала да подведе полицаите, че синът й е починал и така да ги подмами вътре в жилището.

Петко не бил агресивен

По време на огледа пристигна и близък приятел и адвокат на Петко Петков. През последните години Николай Милков е помагал на Петков за всички жалби, които Петков е подавал до институциите. Последно двамата се чули преди седмица, разказа Милков, който обаче предпочете да не застава пред камера.

Това, в което той е убеден, че Петко не е бил агресивен, а срещу него е действано с агресия.

Подписка и контраподписка

Един от хората, които най-добре познава Петков е съседът, който живее над него. Преди години съседи предложили той да бъде освидетелстван и отведен в лечебно заведение, но тогава майка му направила подписка в негова защита.

Кой планира фаталната операция?

Днес вътрешното министерство предпочете да не коментира разследването. Мълчанието избра и бившият главен секретар на МВР Калин Георгиев, който беше обвинен, че е спрял операция срещу Петков през 2012 г.

„Много се спекулира с това, че тогава ситуацията е била същата. Този човек е живеел изолирано, но към онзи момент той не е заплашвал децата нито е имал такова поведение”, категоричен беше Росен Йорданов, бивш зам.-директор на Института по психология на МВР.

Той запита как полицаите са очаквали да изненадат човек, който 4 години се готви за нападение. По думите му операцията е абсолютно грешно планирана и резултатът е, че инцидентът в Лясковец е с най-много пролята полицейска кръв от 1996 г. насам.

Най-тежко раненият полицай ще запази ръката си

Ранените полицаи, настанени във Военно медицинска академия, са в стабилно състояние и без усложнения. Тежките травми на тримата мъже са наложили спешни операции днес.

Риск за ампутация на ръката на един от полицаите няма, каквито опасения имаха лекарите след първоначалните прегледи.

„Едното момче има голям костен дефект, при които трябва да се вземе решение по какъв начин да се замести. Но той не може да се замести на този етап тъй като състоянието му предполага перфектна обработка на раната с цел избягване на инфекция. Дойдоха и близките да ги видят, така че успокоихме и двете страни - хем близките знаят, че те са живи и здрави, хем близките се успокоиха”, коментира доц. Д-р Николай Младенов.