Прокуратурата поиска ново разследване на смъртта на Тодор Димов – Чакъра. Държавното обвинение прибягва до този ход няколко месеца след като Европейския съд по правата на човека осъди България да заплати на близките на Чакъра обезщетение от 100 000 лева. Призив за възобновяване на разследването до главния прокурор отправи и адвокат Михаил Екимджиев, който представлява семейството на Тодоров пред ЕСЧП.

През ноември миналата година ЕСЧП постанови, че България е нарушила правото на живот на Чакъра и не е разследвала ефективно смъртта му. През 2003 г. Димов беше обстрелван с гранатомет от служители на полицията по заповед на тогавашния главен секретар на МВР и доскорошен премиер Бойко Борисов. Димов загина, а разследващите заключиха, че той сам се е взривил с ръчна граната. В решението си ЕСЧП посочи Борисов като човекът, лично ръководил акцията.

„Разследването на случая трябва да бъде възобновено и лицата, отговорни за смъртта на Чакъра, трябва да понесат наказателна отговорност, ако не за подбудителство и съучастие в убийство, то поне за злоупотреба с власт и превишаване на правомощия”, коментира тогава Екимджиев.

„С решение на Европейския съд по правата на човека по делото "Димов и други срещу България" (влязло в сила на 06. 02. 2013 г. и получено във Върховната касационна прокуратура на 01. 03. 2013 г.) е установено нарушение на чл. 2 от ЕКЗПЧОС, което има съществено значение за делото. Съдът е приел, че е допуснато нарушение на задължението на българската държава да разследва ефективно обстоятелствата, при които Тодор Димов Тодоров от гр. Харманли (Чакъра) е загубил живота си.

В изпълнение на задълженията си по Наказателно-процесуалният кодекс главният прокурор е отправил искане до Върховния касационен съд за възобновяване на частно наказателно дело №11/2005 г. на Военен съд Пловдив и за отмяна на постановеното по това дело определение, с което е потвърдено постановлението на Военноокръжна прокуратура Пловдив за прекратяване на наказателното производство, като делото се върне за допълнително разследване”, пише в разпространеното в понеделник съобщение на прокуратурата.

Веднага след като бе избран за главен прокурор Цацаров пое ангажимент да се запознае с два общестнето интересни случая. Единият бе за изтеклите записи на Бойко Борисов с Ваньо Танов, в които вече бившият премиер нарежда на шефа на митниците да прекрати провекрите във фабриката на Мишо Бирата, а другият бе именно за смъртта на Чакъра.

Акцията срещу Чакъра се отличаваше с огромния брой служители на МВР, които участваха в нея – близо 100. Чакъра се бе барикадирал в къщата си в Харманлийско, след като полицията трябваше да го отведе за изтърпяване на наказание от половин година затвор.

След първоначалните неуспешни опити на полицията да изведе Чакъра от къщата, операцията бе оглавена от тогавашния главен секретар Бойко Борисов, който замина на мястото по заповед на тогавашния вътрешния министър Георги Петканов. Преди Борисов „да вземе нещата в свои ръце” действията на полицията се ръководеха от Иван Петров, който до миналата седмица бе депутат от ГЕРБ.

След решението на ЕСЧП по делото Бойко Борисов обяви, че не се чувства виновен за смъртта на Чакъра. „Това, което си спомням е, че той стреля по полицаи”, бе краткият му коментар ден след като станаха ясни мотивите на съда.