Прокуратурата загуби делото срещу бившия министър в правителството на Симеон Сакскобургготски – Лидия Шулева. Софийският градски съд не я намери за виновна по обвинението за длъжностно престъпление.
Краят на процеса бе позорен за прокуратурата, чийто „фасон” бе намачкан от съдията Александра Йорданова.
Шулева бе изправена на подсъдимата скамейка, тъй като преди повече от 9 години е назначила за шеф на дирекция "Информационно осигуряване" в Министерството на икономиката човек, който не е имал достъп до класифицирана информация.
При четенето на присъдата Йорданова подчерта, че „деянието е несъставомерно от обективна и субективна страна”. Преведено от юридически език, това означава, че няма престъпление. Тук трябва да се отбележи, че разследването и делото на първа инстанция продължиха „скромните” 6 години и струваха 784 лева на държавата.
Макар и да заяви, че деянието, за което са повдигнати обвинения, е несъставомерно, съдия Йорданова, каза: „За разлика от много други дела, прокурорът положи максимални усилия да докаже тезата си”.
Тази й реплика бе приета с видимо раздразнение от прокурора Станимир Димитров, който вбесен, напусна съдебната зала, без да има желание да си говори с журналистите.
Репресия
Очаквах такова решение, казах ви от самото начало, че това дело е абсолютно измислено и скалъпено. С уточнението, че досега не се позволявала да прави коментари, Шулева разказа, че по време на разследването срещу нея, представител на съдебната власт е казал пред адвоката й: „Това дело през 2006 г. е образувано срещу друго лице, две години по-късно дойде един прокурор и каза – намерете ми нещо срещу Шулева и това дело беше трансформирано срещу Лидия Шулева”, обяви оправданата Шулева, която се оплака от репресия.
„Не може прокуратурата да бъде използвана като репресивен орган срещу хора, които не са направили нищо”, добави бившият министър, която е убедена във върховенството на закона.
Назначението
Човекът без право на достъп до класифицирана информация, когото Шулева е назначила и заради когото бе изправена пред съда, си има собствена история с правосъдието. Става въпрос за Павел Павлов.
През 2006 г., когато икономическото министерството се оглавяваше от социалиста Румен Овчаров, тогавашната Национална служба за сигурност (НСС) проведе шумна операция в сградата на ведомството. При нея в кабинета си бе арестуван именно Павлов заради подкуп.
Тогава в кабинета му бяха открити 50 000 лева, с 20 000 повече отколкото полицията очакваше да намери.