Апелативният специализиран наказателен съд пусна без мярка за неотклонение задържания на 21 май заместник-директорът на Митница Свиленград Георги Георгиев и обяви арестът и обвинението в държане и трафик на наркотици по поръчение или в изпълнеие на организирана престъпна група - за незаконни, предаде "Правен свят"
Единствената цел на обвинението билада се промени подсъдността на разследване от Хасково в София. Доказателства за съществуването на организирана престъпна група се съдържат само в показанията на един от разпитаните агенти от ДАНС, който е заявил, че е получена информация, че Георгиев е придобил около пет кг таблетки амфетамин от лице, известно като лидер на такава група, занимаваща се с трафик и разпространение на наркотични вещества. Повече детайли - колко участници има в групата и кой е нейният ръководител, кога е действала липсват.
Освен това съдът констатира, че тези показания на единия агент от ДАНС не се подкрепят от неговия колега.
"Следва да се отбележи още, че освен това показанията на същия агент на ДАНС са изолирани и не се подкрепят от показанията на втория агент - негов колега. Тук е мястото да се посочи, че законът в чл. 219 НПК изисква повдигането на обвинение да бъде извършено след събиране на достатъчно доказателства за виновността на определено лица в извършване на престъпление от общ характер. Съставът на съда намира, с оглед изложеното по-горе, че в конкретния случай повдигането на обвинение по чл. 354а, ал. 2 т. 1 от НК по отношение на Георгиев, представлява заобикаляне на закона с цел промяна на подсъдността на разследване от гр. Хасково в гр. София", пише в определението.
Георги Георгиев беше задържан след операция на ДАНС и прокуратурата, която е била сигнал и образувано досъдебно производство, свързано с организирана престъпна група за трансграничен трафик на наркотици. В служебният му автомобил беше открит амфетамин, предназначен за Турция. Тогава беше съобщено, че трафикът щял да се осъществи при футболна среща между митничари от двете държави.
Апелативният специализиран съд опровергава това и отбелязва, че тази версия не почива на никакви доказателства по делото и се опровергава от показанията на шефа на митница Свиленград Валери Стайков. В показанията си той обяснил, че приятелска футболна среща между митническите ведомства се е провеждала веднъж годишно, а футболният мач вече е бил проведен и то в Свиленград, а не в Турция.
При ареста на Георгиев бе съобщено още, че дрогата е открита в служебния му автомобил, но от определение на съда става ясно, че колата е била ползвана и отговорника за автопарка на митницата, а не само от Георгиев. Заради това съдът смята, че не може да се прави категоричен извод, че именно обвиняемият е оставил там наркотиците.
"За наличието на такова съмнение следва да се отбележи и обстоятелството, че разследващите при извършване на претърсването на превозното средство, видно от приложения по делото протокол, са започнали претърсването с директно насочване към задната седалка на колата, повдигнали са я и са установили пакетите с амфетамин.
Няма представени по делото до момента резултати от дактилоскопни и или ДНК изследвания, каквито са назначени и от които евентуално да може да се направи извод за някаква обективно и субективно доказана съпричастност на обвиняемия Георгиев към процесните наркотични вещества", е записано още в определението. От съда обръщат внимание на факта, че според показанията на агент от ДАНС за операцията е имало създадена организация и оперативно следствен план за действие. При това положение, според съда трябва да се изключи като годно доказателствено средство протокола за претърсване и изземване на служебния автомобил, поради това че наличието на план за разследване изключва неотложността на действието "претърсване".