Обвинението за пране на пари срещу Марио Николов и Людмил Стойков пропадна окончателно. Малко повече от месец, след като апелативният съд оправда двамата бизнесмени и още няколко души за пране на пари, придобити според обвинението чрез източване на програма САПАРД, прокуратурата е оттеглила протеста си пред Върховния касационен съд, научи bTV от свои източници.
По-късно на специална пресконференция изпълняващият длъжността главен прокурор Бойко Найденов обясни, че на 4-ти миналия месец делото е разпределено по "неизяснен начин" на Стойчо Ненков от апелативна прокуратура, тъй като предишният обвинител, занимавал се с него е напуснал. Шест дни по-късно Ненков изтеглил протеста, стана ясно отще от думите на Найденов.
Найденов обясни, че прокуратурата ще иска възобновяване на делото, но не уточни подробностите, тъй като с този въпрос щели да се заемат група прокурори от ВКП. От думите на Найденов обаче стана ясно, че срещу прокурор Ненков може да започне досъдебно производство за възпрепятстване на правосъдието, въпреки че последният обяснил, че е изтеглил протеста но "вътрешно убеждение".
Сбъркано изначално
Самият прокурор Ненков обясни, че е изтеглил протеста само по отношение на Николов и Стойков, а не и срещу останалите четирима подсъдими. По думите му за първите двама липсват всякакви доказателства за пране на пари. Ненков добави, че делото е сбъркано „изначално”, с което потвърди тезата на съдия Калин Калпакчиев, който издаде оправдателните присъди. Прокурорът добави, че за действията си е уведомил зам.-главния прокурор Галина Тонева.
Лъжа
Пред bTV обаче Галина Тонева заяви, че думите на Ненков са лъжа. При нея той занесъл един протест, който заедно с двамата наблюдаващи прокурори от ВКП тя е коригирала. След това обаче Ненков е занесъл във ВКС собствения си вариант на протеста, в който Николов и Стойков не фигурират. Заради извършените от Ненков действия на "собствена глава", Тонева го е предложила за наказание, стана ясно още от думите й.
За "радост" на Цветанов
Двамата бизнесмени бяха оправдани от сегашния член на ВСС Калин Калпакчиев, който е представител на реформаторско настроеното малцинство в кадровия орган. Решението на съдията предизвика бурната реакция на вътрешния министър, който в типичен стил не спести упреците си към него. Цветанов дори съветваше журналистите да питат в Брюксел какво мисли по въпроса с оправдателната присъда.
Един от основните аргументи на вътрешния министър за критиките му срещу оправдателната присъда на Калпакчиев бе фактът, че в Германия по аферата „САПАРД” имаше осъдителни присъди, които вече са изтърпени. Калпакчиев обаче посочи в мотивите си, че българската прокуратура сама е „минирала” доказването на престъпленията, като е разделила делото на две. Първото бе за източването на предприсъединителната програма, а второто - за прането на пари.
На този фон дебело трябва да се подчертае, че обвинителят Андрей Андреев, който раздели делата на две, бе „качен” в специализираната прокуратура, която бе създадена да се бори с мафията.