Около 200 са случаите на престъпления спрямо културното наследство у нас на година. Става въпрос предимно за кражби, обобщи пред Агенция „Фокус” комисар Ангел Папалезов, началник на сектор „Културно-исторически ценности” в МВР.

По думите му все пак тези престъпления са отбелязали спад, тъй като преди години броят им стигал до 300-400 на година.

„Причината е, че има обща превенция и подобрена работа с Министерство на културата и с прокуратурата, което прави по-трудна реализацията на крадените културни ценности. На година в България се краде доста сериозно количество културни ценности. Само от съвременно изобразително изкуство говорим за между 1000 и 1500 предмета”, посочи Папалезов и уточни, че досега никой не може да каже каква е приблизителната стойност на откраднатите ценности.

Според експерта инвентаризация на фондовете у нас се прави рядко - веднъж на 2-3 години и чак тогава се разкрива, ако има кражба. „Ние разбираме с много сериозно закъснение за извършеното престъпление, което прави практически невъзможно откриването на предмета”, посочи още Папалезов.

Той допълни, че около 80 полицейски служители ще бъдат обучени да работят по линия на противодействието на престъпления с културно-исторически ценности.