Правителството ще противодейства на престъпността, но с по-ниски разходи. Това предвижда новата Стратегия за превенция на престъпността за периода 2012 - 2020 г., приета от Министерски съвет.

Както съобщиха от правителствената пресслужба основната цел на документа е да създаде политическа рамка, нормативна и институционална основа за успешното провеждане на политиката за предотвратяване на престъпността.

Стратегията трябвало да допринесе също за по-малко и по-редки престъпления с висока обществена опасност.

Сред другите амбиции на кабинета е да повиши доверието на гражданите към институциите и да насърчи участието им в превенцията. Правителството се надява също да стимулира социално-икономическото развитие чрез създаване на сигурна и предвидима бизнес среда.

От анализа на към приетата стратегия разбираме, че кризата е отговорна за „негативната динамика на количествените и качествените параметри” на престъпността. Според авторите на стратегията нереализираните през годините политики в икономиката, социалната сфера, образованието и културата са натрупали негативи, генериращи престъпност. Това налагало активизиране на противодействието и предприемане на изпреварващи действия.

Мъжете по-големи апаши от жените

Официалната статистика показва, че под половината от извършените престъпления в периода 2007 - 2011 г са разкрити, или 47,6% от близо 135 хил. криминални деяния. Най-много се посяга на частната собственост (47,6% от общия брой). Следват престъпленията, свързани с оръжие, палежи, наркотици, автомобили. Най-малко са посегателствата срещу личността - 6,3% от общия брой.

От анализа става ясно, че мъжете са по-криминално активни от жените – около 90% от престъпленията са извършени от тях. Младите също са по-склонни да прекрачат закона, особено във възрастовите граници между 18 и 30 години. 47,1% от престъпленията са дело имено на тази група. 

Рецидивът – траен феномен

Делът на рецидивистите в криминалния контингент остава висок. Над една трета от извършителите на престъпления в разглеждания период са с минали присъди.

Почти 20% от престъпниците са безработни, а много от тях - неграмотни или слабообразовани. Злоупотребата с алкохол е силна предпоставка за престъпленията, свързани с насилие, отчита още правителствената статистика.

Друга особеност, регистрирана в анализа, е че градският живот продължава да е по-опасен – три четвърти от престъпленията се извършват в градовете. 

Приоритетите

След тези констатации авторите на стратегията смятат да хвърлят усилия в няколко посоки. Един от приоритетите е свързан с мотивиране на гражданите да разрешават възникналите конфликти по законен път. Обществото ще бъде запознато и с „модели за безопасно поведение и избягване на криминогенни ситуации”.

Като лек за кражбите се препоръчва да бъде насърчавана трудовата заетост. В допълнение превенцията ще бъде насочена към лица, замислящи или извършващи престъпления против собствеността.

Стратегията ще лекува и домашното насилие чрез подпомагане на онези семейства, които изпитват тежки социални проблеми и с разработване на програми за предотвратяване на детската агресия или насилието над деца от срана на техните родители.