Зачестяват опитите за измама чрез заразяване на компютър с вирус и блокиране на достъпа до базата данни. Кибератаките нарастват, тъй като все повече хора използват компютри, смартфони и други мобилни устройства, а и защото тези престъпления са доходоносни и все по-лесни за извършване.
Лозина Панева, която работи в магазин, е чувала, че в интернет има много заплахи, но не очаква точно тя да стане жертва на хакерска атака. Компютърът й е „заключен", достъпът до данните - блокиран. „Избягвам да отварям, когато в пощата ми има нещо непознато - никога не го отварям, защото ме е страх да не попадна на някой вирус. Мноого рядко използвам фейсбук. Когато ми се случи това миналата седмица, изобщо не предположих, че може да е вирус. Аз нямам нито банкиране, нито нищо, така че не знам как са попаднали точно на моя лаптоп”, казва потърпевшата.
Всеки обаче е заплашен. „Особено хората, които доста често браузват във фейсбук - там може би най-често се хващат тези вируси. Изискват около 200 долара от човека, който е заразил машината, не се знае кой е той”, обясни компютърният техник Борислав Раенков.
„Интернет създава фалшива самоличност и много по-лесно, много по-мащабно да се развие една такава дейност. Много са безплатните инструменти в интернет и много лесно става заразяването на хора с вируси, съответно организирането на една атака”, посочи Албена Спасова, председател на Управителния съвет на Международната академия за обучение по киберразследвания.
За да „отключат” компютъра, хакерите искат жертвата да им преведе определена сума като откуп. Вместо да плаща така наречения откуп, много по-евтино е да занесе компютъра за поправка, както е направила Лозина.
„Нито за минута не съм се замислила, че трябва да давам пари, защото ако им дам сега, ще ми искат и утре, ще ми искат и вдругиден... Няколко пъти рестартирах компютъра, но абсолютно нищо не се получи и затова го дадох на ремонт и ми казаха, че е някакъв вирус. След това разбрах от телевизията, че последно време има много такива набези на хакери, които пускат вируси”, сподели жената.
„В никакъв случай не трябва да плащаме на тези, които са ни заключили базите данни. Докато съществуват хора, които плащат, за да им бъдат отключени данните, които са заключени чрез криптовируса, тази схема ще съществува. В момента, в който престанем да го правим, тази схема просто няма да работи, защото няма да носи доходи на тези, които ни заразяват с криптовируса. Основният съвет, който мога да дам - да бъдем внимателни къде сърфираме и какво отваряме, постоянно да си поддържаме едно студено копие на всички файлове, които имаме, което да обновяваме”, съветва специалистът по киберразследвания Албена Спасова.
И ако все пак станем обект на кибератака, трябва да уведомим отдел „Компютърни престъпления" към ДАНС, за да противодейства по-ефективно на този тип заплахи. В България няма друго звено, което да се бори с компютърните престъпления, въпреки че те непрекъснато се увеличават.