След пускане в експлоатация на система за видеонаблюдение в централната част на София, някои от големите градове и курортни комплекси се отчита намаляване на престъпността вследствие от наличието на видеонаблюдение, отчетоха от МВР, цитирани от БТА.
Все още високите нива на безработица в някои части на страната, както и концентрацията на многобройно население в големите градове и трайното обезлюдяване на малките и отдалечените населени места са сред факторите, обуславящи състоянието на престъпността в страната, заявиха от ведомството за първата половина на 2015 г.
Към момента има изградена система за видеонаблюдение на обществени места с изнесени контролни пунктове в оперативните дежурни части към областните дирекции в 57 населени места. От тях 32 са села, посочват от МВР.
За повишаване на полицейското присъствие, с акцент към малките населени места и отдалечените райони, в МВР е направен преглед на възможностите за оптимално използване на служителите с полицейски правомощия.
В ход е процес по оптимизиране на оперативното дежурство в МВР. Като резултат 307 полицейски служители допълнително са насочени към малките и отдалечени населени места.
Броят престъпления на 100 хил. души за първото полугодие на 2015 г. е 753,5 и бележи намаление от 69,2 престъпления в сравнение със същия период на 2014 г., посочват от МВР.
Над средната интензивност за страната е престъпността в областите - София-град, Враца, Варна, Бургас, Плевен, Видин, Кюстендил, София-област, Перник, Добрич, Сливен и Стара Загора, отбелязват в анализа си от МВР. Нивото на разкриваемост през първите 6 месеца на 2015 г. се е увеличило с 6,3 пункта спрямо същия период на 2014 г., добавят от МВР.
В повечето области на страната има намаление на престъпленията в сравнение с първото полугодие на 2014 г., като най-значително то е в областите Русе, Сливен, Пловдив, Добрич и Плевен. В столицата е отчетен спад от 10,6 процента, показват данните.
Анализът на статистическите данни за регистрираните престъпления през първото полугодие на 2015 г. извежда тенденцията, че по-голямата част от престъпленията са извършени в областните центрове и в градовете - около 65,8 процента.
Установени са 29 270 извършители на престъпления. Основната част от тях - 38 процента са на възраст между 18 и 30 години. Непълнолетните са 8,4 процента, а малолетните съставляват 2,6 процента.
С 20% са се увеличили умишлените убийства през периода спрямо същия период на 2014 г., добавят от МВР. От регистрираните умишлени убийства са разкрити 55, или 65,5% от случаите, като процентът на разкриваемост е значително увеличен - от 24,3% през същия период на 2014 г. на 65,5%.
Увеличават се обаче измамите с 21,2%, като при телефонните измами е налице тенденция към постоянно усъвършенстване и модифициране на схемите и начина на извършване, отбелязват от МВР.
За противодействие на организираната престъпност ГДБОП е извършила 25 специализирани операции, като 17 от тях съвместно с други служби на МВР и чужди партньори. От службата наблюдават 277 организирани престъпни групи с 1319 участници, извършващи престъпления на територията на страната и в чужбина.
Неутрализирани са 17 престъпни групи с 82 участници, като две от тях са били неутрализирани в Холандия - за трафик на хора и в Судан за производство на амфетамин, информират от МВР.