Куриозен случай от Искърското дефиле, достоен за Гинес! Обирджии откраднаха охранителни камери от вила близо до Своге, но оставиха след себе си повече следи, отколкото всеки следовател по света може да мечтае. Достатъчни ли са кадри във всички възможни крупности, в профил и анфас, както и визитна картичка с работното място на обирджията, за да бъде осъден един крадец в България?
Адриан Гюров е IT специалист от София. Има малка вила в красива и труднодостъпна махала над село Реброво, недалеч от Своге. Кражбите тук са масово явление, а много хора просто изоставят имотите си заради безнаказаните бандити. При поредната кражба в имота на Адриан, престъпниците отмъкват охранителните камери.
„Двама души влязоха в имота ми и ми откраднаха камерите, които са сложени по начин да се пазят една друга. Всяка снима как се открадва предната. С клещи са отрязали тока и са мислили, че в камерите няма ток, само че те са с юпиес, както всички охранителни средства” казва софтуерният инженер.
Записани на камерите, крадците са се снимали подробно във всякакви крупности и пози. Освен това били облечени в гащеризони на фирмата, в която работят. От 200 стоп кадъра Адриан успява да сглоби и името на фирмата, изписана на гащеризоните. Оказва се, че крадците са баща и син - Тодор и Мариян Панайотови от село Томпсън.
Пострадалият дава на полицията снимки на крадците в профил, в анфас, в цял ръст, както и фирмата, в която работят на трудов договор. Оставя на властите само техническата работа по задържането и осъждането на бандитите.
„Прибраха ги, след около 20-ина дена същия този Тодор Янев се качи тука на пътя явно на втори оглед, явно да види някоя друга вила, която не е обрал още. Пуснали са го, същия този хубавец. И вече година и половина делото е в прокуратурата. Преди няколко дена получих писмо - няма доказателство фактическо за действие по отнемането на вещите. Пише, че е бил на мястото, но няма доказателства, че е откраднал той вещите.”
Така разследването срещу сина е прекратено. Продължава само срещу бащата. А кражбите в махалата продължават.
Екип на bTV потърси прокурор Кирил Димитров, за да го попита каква е дефиницията за кражба, щом това да си проникнал в чужда къща с взлом и да сечеш чуждо имуществото с брадва не е.
Прокурорът, който е бил временно командирован в Своге, а по принцип работи в районна прокуратура Сливница, отказа коментар. В неформален разговор заяви, че видеозаписът не е доказателство в съда, че на практика в български съд без свидетели, няма осъдени.
От софийска окръжна прокуратура заявиха за bTV, че започват проверка на случая и ще излязат със становище в следващите дни.
Като малка компенсация за липсата на справедливост, Адриан е разлепил портретите на крадците из цялото село. Липсата на правосъдие обаче довела до самоправство. Наскоро собственик на обрана вила видял крадеца Тодор Янев да се разхожда около имота му. Познал го от снимката и заедно с няколко съседи му нанесъл сериозен побой без да е сигурен, че точно той е обрал и неговата вила.
Някои от столичаните, собственици на вили в това райско място обаче, не искат да живеят по законите на джунглата. Те разпродават вилите си на безценица, защото са отчаяни от безнаказаните кражби.