Бившият шеф на Държавен фонд „Земеделие” Калина Илиева бе осъдена на три години условно с пет години изпитателен срок, след като призна, че е фалшифицирала дипломата си за висше образование. Софийският районен съд одобри споразумението, поискано с мотиви, че извършеното престъпление не е довело до имуществени вреди.
Държавното обвинение заяви по-рано, че няма пречки пред договорката, ако бившият държавен служител получи наказание „лишаване от свобода”. Прокурорът поиска и максимален изпитателен срок за Илиева.
Съдът взе предвид факта, че тя не е осъждана досега, майка е на малко дете и когато е извършила престъпленията, е била много млада. Решението на съда не подлежи на обжалване или протест.
"Подправено" образование
Калина Илиева бе обвинена в съставянето на фалшива диплома от чужд университет и в използването на неистински документи за завършено висше образование. Според прокуратурата тя е фалшифицирала лично подписите на двама немски професори върху свидетелството си за завършено висше образование от Професионално висше училище по техника и икономика в Берлин. Листът с провиненията й се запълва със съзнателното използване на 4 фалшиви документа като доказателство, че е завършила висше образование, с което е подвела министъра на образованието.
На Илиева бе повдигната мярка за неотклонение „подписка” в началото на април тази година. Съдът днес я отмени и я задължи да заплати разноските по делото, които са в размер на 1408,35 лв.
„Наказанието, което получи Калина Илиева, отговаря на закона и на морала”,
коментира прокурорът по делото Виктор Тарчев. Съществувал и вариантът тя да се признае за виновна по-рано и при съкратено съдебно следствие да получи наказание „пробация”. Осъдената бивша шефка на Фонда отказа да коментира съдебното решение.
"Лъжите" на Илиева
Името й стана отново актуално няколко месеца по-късно. Илиева скри от земеделския министър, че е бременна. Малко по-късно той бе принуден да обяснява липсата на своята служителка, за чиито "лични проблеми" не знаел до последно, и да се чуди как да оперира с блокирания фонд.
Напрежението доведе до логичното си развитие – Илиева бе освободена от поста, а срещу нея бе образувано досъдебно производство. Започна и издирването на съмнителната й диплома. Българските власти поискаха справка в Германия, която след няколко месеца потвърди, че документът е фалшив.