Само ден след като вътрешният министър заяви , че се „надява Галеви да се предадат”, главният прокурор обяви, че се „надява да бъдат издирени”. Нещо повече – Борис Велчев дори е сигурен, че осъдените като шефове на престъпна група за изнудване ще бъдат издирени.
От вчерашното изказване на Цветанов обаче въобще не лъхаше подобен оптимизъм. „В много от случаите след първа, втора и трета инстанция, когато последната се е произнесла, осъдените по-трудно се откриват”, обясни ситуацията преди ден вицепремиерът.
„Те са обявени са за издирване. Надявам се да бъдат издирени, сигурен съм, че ще бъдат издирени, ако се намират в страната, а ако не се намират в страната, има достатъчно механизми, по които да ги върнем тук”, обяви днес преди заседанието на Висшия съдебен съвет Борис Велчев.
Невинни до доказване на противното
Главният прокурор обясни, че не е имало как братя Пламен Галев и Ангел Христов да бъдат задържани.
"От вчера слушам коментари на журналисти, които казват, защо веднага в съдебната зала не бяха сложени белезници на братя Галеви и т.н. Не сте длъжни да знаете закона, но все пак със здравия разум трябва да се съобразявате. Нали си спомняте, че решението на Върховния съд, изнесено преди няколко дни, с което се потвърди осъдителната присъда на братя Галеви, беше взето неприсъствено, след като последното по делото присъствено заседание, се проведе няколко месеца преди това.
Как точно да стане и в какво производство да се сложат белезниците. Хубаво е да знаем закона преди да го коментираме публично, но и здравия разум трябва да уважаваме”, възмути се от някой коментари първият обвинител в държавата.
Действително законът казва, че подсъдимите не присъстват при обявяването на решението на третата инстанция. Последното заседание, на което Галеви бяха в съдебната зала, бе на Софийския апелативен съд при произнасянето на присъдите им.
Присъдата на втора инстанция не е влязла в сила и тя можеше и да не влезе в сила, т.е. да не бъде потвърдена. Докато не се произнесе Върховният съд, те са невинни до доказване на противното”, каза още главният прокурор.
Имаше и други такива дела. Спомняте ли си осъдителната присъда по делото „Борилски” и колебанията дни наред – да се явяват ли, да не се ли явят осъдените лица. За съжаление има пропуск в закона и с него може да се злоупотребява, посочи Велчев.
Борисов упрекна съда и държавното обвинение
И съдиите, и прокурорът са можели да поискат задържането на братя Галеви, смята премиерът Бойко Борисов.
"Къде е ролята на правителството в независимата съдебна система", попита премиерът и допълни, че правителството няма абсолютно никаква вина в този процес.
Правосъдният министър застана зад премиера
Причината за изчезването на Галеви е в наложената им лека мярка "парична гаранция", заяви Диана Ковачева. Според нея отговорът на въпроса кой носи вина за това е във внимателния анализ на казуса.
По време на съдебното дело подсъдимите не бяха в съдебната зала - това се дължи на обстоятелството, че мярката им е била парична гаранция, уточни министърът.
Тя също посочи, че в такава ситуация лицето не е длъжно да се яви в съда и няма как след произнасяне на присъдата то незабавно да бъде отведено за изтърпяване на наказанието.
По предложение на прокуратурата или по своя собствена инициатива Апелативният съд би следвало да обсъди и разгледа въпроса за промяна на мярката. Но съдът има право сам да прецени дали да потвърди наложената от първата инстанция мярка или да наложи по-тежка, което също е било възможно, продължи Ковачева.
В този смисъл проблемът се свързва с факта, че мярката не е било променена и няма как правителството или която и да е институция, която няма отношение към постановяването на тези мерки, да носи отговорност за това, че братя Галеви не са били задържани в момента на постановяване на присъдата, категорична бе Ковачева.
Те не са имали право да напускат и външните граници на страната, защото са имали забрана, добави зам.-министърът на правосъдието Деница Вълкова. По думите й, ако те са напуснали страната това е незаконно.
Реакция и от Брюксел
Европейската комисия има доверие във властите в България, и че ще направят всичко възможно, за да върнат обратно пред правосъдието онези, които са били намерени за виновни, срещу които са били издадени присъди и които, поне според информация в медиите, са напуснали страната, заяви говорителят на ЕК Марк Грей. Той обаче не коментира дали изчезването на Галев и Христов би се отразило отрицателно на предстоящия през юли доклад за нашата страна по Механизма за сътрудничество и оценка.
Документът нямало да разглежда отделни случаи, а щял да обобщи напредъка на страната ни в наблюдаваните области през последните пет години.
Проблемът тук е ясен и е въпрос на възприятие - специално този случай бе определен като един от най-важните, които показват ефективността на съдебната система. Това е причината да бъде важен. Такива случаи изискват не само повдигането на обвинения, но и произнасянето на присъди, които да бъдат изпълнени, добави говорителят.
В отговор на въпрос за броя на убийствата у нас той изрази надежда за събирането на доказателства и произнасянето на съответните присъди на тази основа. Според него е по-важно не дали подобни случаи биха се отразили на доклада, а това, че хора са загубили близките си. По думите на говорителя подобни престъпления стават навсякъде, но България е в особения режим да бъде наблюдавана и това е основната разлика.