Хасковският окръжен съд остави в ареста френския гражданин Фриц-Жоли Жоашен, който се оказа близък до атентаторите от Париж братя Куаши.

Днес пред съда Жоашен потвърди, че единият от младите мъже, които избиха 12 души преди седмица е негов стар приятел. В същото време, той категорично отрече да е терорист, макар да е познавал Шериф Куаши и други издирвани за тероризъм.

"Познаваме се от деца. Приятелите от детинство си остават за цял живот. Не съм отговорен за действията им. Ако съм искал да участвам в такива терористични актове, щях да остана и да участвам, а не да тръгна за ваканция", каза Жоашен.

Мъжът официално заяви , че няма да обжалва мярката си за неотклонение.

За 29-годишния арестант е издадена Европейска заповед за арест заради обвинение, че е отвлякъл малолетния си син с цел да го изведе зад граница. Именно във връзка с това Жоашен беше задържан на 1 януари на Граничен пункт "Капитан Андреево".

Вчера, 12 януари, в прокуратурата е постъпила втора Европейска заповед за арест, издадена от съд в Париж. Обвинението е за тероризъм - участие в организирана престъпна група за подготовка на терористични актове.

Според прокурора по делото, Жоашен е контактувал с единия от братята, избили 12 души при атаката си срещу редакцията на парижкото сатирично издание „Шарли ебдо”.

"Естествено е, че съм доволна, след като съдът сподели моите виждания, нормално е да съм доволна. Според френските колеги са посочени няколко текста от Френския наказателен кодекс, които могат да се обединят в общата формулировка – участие в организирана престъпна група с цел подготовка на терористични актове", заяви зам.-окръжният прокурор на Хасково Дарина Славова.

Тя допълни, че във втората френска заповед е посочено, че няколко дни преди да потегли за Турция, Жоашен е имал контакти с един от двамата братя. "Не се посочва тези контакти свързани ли са с някакви терористични действия или не, нищо повече", подчерта Славова.

"Контактите могат да бъдат вербални, както чухте в залата, той съобщи, че това са стари приятели и за техните действия той не би следвало и не би могъл да отговаря. Но каква е вината му, дали ще има обвинение, това е въпрос на френската държава", подчерта Славова.

"Дело все още не е насрочено. В 7-дневен срок съдът е длъжен да насрочи съдебно заседание за разглеждане на тази заповед", съобщи още прокурор Славова.

Следващото явяване в съда на Жоашен ще бъде още този петък, когато в един същи ден през два часа последователно ще бъдат гледани делата и по двете заповеди за екстрадиранетето му - първо за отвличане на детето си, и после – за обвинeнията в тероризъм.

По първото той вече сам поиска да бъде върнат във Франция. Тепърва ще разберем дали ще пожелае същото и по по-тежкото обвинение.

"Ако лицето заяви изрично, че желае да бъде предаден само във връзка с престъплението  за което се издирва, френската държава  няма право да го разследва за друго престъпление", посочи прокурор Славова.

Не разбира или не казва

Адвокатът на Жоашен – Ради Радев, заяви, че притеснителното във втората европейска заповед за арест е, че става дума за участие в терористична мрежа. "Разбира се, това са твърдения, които трябва да се доказват", допълни той.

Радев посочи, че Жоашен не е наясно за какво е задържан и тепърва ще има възможност да се запознае с европейската заповед за арест, като независимо от становището му ще бъде екстрадиран.

На въпрос разговарял ли е с арестанта за евентуалната му връзка с единия от братята Куаши, Радев отговори, че не е обсъждал този въпрос с клиента си: "Вчера се опитах някои работи да му кажа, обаче, но той отказа да разговаря на тази тема. Може би не разбра за какво става въпрос, а делото беше във връзка с неговото детенце, съпругата му го обвинява, че той го е отвлякъл и така".

На въпрос дали Жоашен често е пътувал до Сирия Турция или Йемен, Радев отговори, че той му казал, че е пътувал по тази дестинация няколко пъти, не можел да си спомни колко.

Адвокатът посочи, че детето вече е прибрано от майка си. Появи се и информация, че Жоашен е имал и втора съпруга.

Не е бил сам

По информация на френските власти, в автобуса за Турция, от който е бил свален Жоашен, е пътувал и друг човек, за когото също се предполага, че е бил крайно радикализиран.

Става въпрос за мъж, който е заявавал, че иска да се присъедини към бунтовниците в Сирия. Той е бил там и в Ирак и през 2006 година е бил осъден на 5 години и един месец за незаконно влизане в страната.

За този мъж обаче е нямало европейска заповед за задържане и той е допуснат от нашите гранични власти да влезе безпроблемно в Турция.