Фалшиви данъчни се появиха покрай кампанията за свързване на касовите апарати с НАП. Освен за рекет на търговци, прикритието на данъчни инспектори използват и обирджиите, при набелязването на цели.
„Добър ден, данъчна проверка” - това е една от фразите, които често притеснява търговците. Точно това се случва с Андония Неделчева, която работи в търговски центъра в Стара Загора. В магазина й влиза мъж, който се представя за данъчен.
„Не се представи. В първия момент, когато каза, че е данъчна проверка най-малкото нещо, което бих си помислила е, че някой ще ме лъже. Тръгнах да си гледам моите неща, за да мога да се подготвя,” обяснява Андония Неделчева.
Андония разказва, че когато отворила чекмеджето с касовата книга и оборота мнимият данъчен започнал да наднича. Проверката приключила със записване на данните на фирмата и дневните обороти на магазина. Оказва се, че измамникът е проверил по същия начин и други магазин в търговския център. Съмненията са, че е готвен евентуален удар срещу всичките обекти вътре.
Освен от крадци, прикритието на уж данъчни ползват и измамници, които обикновено искат пари на ръка. Ако по време на проверката данъчните поискат да платите глобата на ръка, то това означава, че или има корупция, или става въпрос за измама.
В последните 10 дни - времето, от което започнаха по-интензивно проверките заради дистанционната връзка на касовите апарати с НАП, има 4 такива сигнала в София и Русе. Така че, явно някой измамник в страната е изкушен от започналите все по-интензивни проверки да върши измами.
От НАП обясняват, че данъчните ходят на проверки по двама и задължително се легитимират със служебна карта. Тя е цветна, защитена е с воден знак, има уникален номер. В самата карта се съдържат имената на инспектора, длъжност, звено, а на гърба на картата са изписани задълженията. При съмнения може да направите справка по телефон, или на Интернет страницата на приходната агенция.