Апелативният съд в Пловдив потвърди за втори път присъдата на Лазар Колев, подсъдим за убийството на сестрите Белнейски през 2006 г.

Съдът прие, че повдигнатите обвинения срещу Лазар Колев са доказани по категоричен начин, а защитната му теза е изцяло опровергана, с което потвърди наложеното му наказание „доживотен затвор без замяна”, съобщиха от съдебната палата. Той трябва да заплати на родителите на сестрите обезщетение за претъпени морални вреди общо в размер на 400 000 лв.

Апелативният съд прие единствено, че не е налице квалифициращия признак убийството да е извършено по особено мъчителен начин.

В решение от 186 страници, съдът е направил изчерпателен анализ на показанията на над 50 свидетели, 40 експертизи, включително и заключения, изготвени в чужбина.

Според Апелативния съд, деянията са извършени от Лазар Колев на 28 януари 2006 година в района на Пазарджик и местността Грамадите край Брацигово, по начина, по който са описани от обвинението. По време на съдебното следствие бяха събрани достатъчно факти, въз основа на които може да се направи извод за виновността на подсъдимия, посочват от съда.

Противоречията в международните и вътрешните ДНК експертизи са били изгладени от арбитражна експертиза, проверени са доказателствата от предходните инстанции и са събрани допълнителни, които оборват алибито на подсъдимия за вечерта на 27 срещу 28 януари 2006 г.

Наложеното наказание на подсъдимия „доживотен затвор без замяна”, е справедливо, понеже извършеното е изключително тежко и деянията са с висока степен на обществена опасност.

Съдът е преценил, че по време на разглеждане на делото пред Окръжния съд в Пазарджик не са допуснати никакви процесуални нарушения. Правото на защита на подсъдимия е реализирано в пълен обем.

Апелативната инстанция е приела, че при разглеждането на делото са спазени всички изисквания на закона и Европейската конвенция за защита правата на човека. Наказателното производство е проведено обективно, всестранно и пълно и присъдата постановена след справедлив и честен съдебен процес.

Решението подлежи на обжалване или протест пред Върховния касационен съд в петнадесетдневен срок от съобщението до страните.