Спецпрокуратурата обяви, че кметът на Галиче Ценко Чоков е ръководител на организирана престъпна група. Повдигнати са му обвинения за отвличане, нанасяне на средна телесна повреда, както и за лихварска дейност.

Ценко Чоков и групата му действали брутално и от години тормозили Северозапада, твърдят от МВР.  Общо шест обвинения са повдигнати на кмета. В ареста остава и по-малкият му син Мартин Чоков, по-големият син – Спас, е освободен. Обвинения има и срещу лидера на ДПС в Бяла Слатина Кристин Касъмов. Спрямо Мартин Чоков има обвинения и за хулиганство и изнудване.

От дома на Ценко Чоков са иззети 14 000 лева. От автомобил, ползван от Мартин Чоков са иззети около 3800 лева, пълномощни, нотариални актове, тефтери, в които са отбелязвани сумите, които са предоставяни на лица.

Най-често даваните заеми са били между 100 и 300 лева, а лихвата им е била 20%. Разследващите обаче имат данни и за давани по-високи суми.

От спецпрокуратурата призоваха хората, пострадали от групата на кмета на Галиче, да съберат смелост и да дадат показания.

Разследващите нямат данни кметът на с. Галиче Ценко Чоков да се е ползвал от полицейска или политическа протекция, заяви главният секретар на МВР Георги Костов.

За да се стигне до масовите арести е била нужна подкрепата на премиера и на главния прокурор, признаха от МВР.

Костов посочи, че групата е била под полицейско наблюдение от края на миналата година, а при разследването са били използвани и специални разузнавателни средства. Костов заяви, че разследването на палежите на автомобилите не е свързано с вчерашната операция.

Адвокатът на кмета обаче твърди, че свидетелите по делото са поръчкови и че Чоков никога не е бил лихвар.

„Една част от тези момчета, за които се твърди, че той ги е организирал в престъпна група, са съученици на единия му син, а има хора - за които казва: Аз не съм ги виждал никога през живота си”, обясни защитникът Иво Найденов.

Хората в региона не вярват, че Ценко Чоков ще остане в ареста и че ще бъде осъден, признаха разследващите.

В село Галиче хората са разделени на поддръжници на дългогодишния кмет и на доволни от извършените арести.

Поддръжниците на Чоков твърдят, че полицията е малтретирала възрастни хора и е поставила белезници на непълнолетен 15-годишен младеж.

Хората, пострадали от Чоков, прочетоха в центъра на селото благодарствена декларация за операцията на полицията.

Млад мъж твърди, че  синът на Чоков дал миналата година на момче заем от 3500 лв., то върнало 10 000 лв. и още се води, че дължи главницата от 3500 лв.

В най-известното село в България административният живот е напълно замрял. Втори ден кметството не работи, част от документацията е иззета от разследващите.

Докато противниците на Ценко Чоков втори ден ръкопляскат за задържането му и пишат похвално слово за властта, съпругата му се тревожи, че земеделският бизнес на семейството е в риск заради задържането на двама от членовете му.