Арбитражните съдилища масово рекетират българите като често издават присъди за несъществуващи или погасени по давност задължения.

За проблема алармира омбудсманът Мая Манолова, която поиска законодателни промени.

Антон Дончев е от Пловдив. Преди година му се обадили, че има малък дълг към мобилен оператор. Проверил и се оказало, че там няма никакви документи за сигнала.

Според омбусмана най-често хората получават присъди за малки или несъществуващи вземания, без да са разбрали.

Арбитражите са 45, а само за миналата година един от тях е образувал 102 000 дела.

"Гражаните се оплакват, че сумите се събират мутренски, със заплахи и с рекет", коментира  Мая Манолова.

Затова и омбудсманът е приготвила законодателни предложения – потребителските спорове да не са решават от арбитраж, а решенията им да се обявят за нищожни. Освен това ще има критерии кой може да създава подобни съдилища. От тях се оплакват и селските кметове.

"Много счучаи има дето съдят и починали лица и им пращам удостоверения за наследници... Решихме да проверим – как изглежда арбитраж, на база на чието решение може да се издаде изълнителен лист срещу всеки", разказва кметът на село Багренци Иван Христов.

Едно от арбитражните съдилища на територията на град София се намира в това приземно помещение. През деня, когато екип на bTV посети институцията, се оказа, че съдът не работи, оставена е само секретарка.

Според адвокати най-големият проблем е, че поради липса на общ регистър, никой не знае дали и срещу него в момента не се водят дела.

Адвокатите твърдят, че решенията често се взимат и без необходимите доказателства.