30 души, от които 15 българи, са арестувани по разследване в Италия като част от престъпна мрежа, в която на високо ниво участвал и Евелин Банев – Бредно. Групата осигурявала трафика на 40 тона кокаин годишно. Това стана ясно на пресконференция в МВР, посветена на операция „Кокаинови крале”.

12 от задържаните са италиански граждани, един е словенец, един - румънец, един грузинец.

Кокаинът е бил продаван в три области в Италия. Разследванията са позволили да бъдат открити много организации, които внасят кокаин на италианския пазар. Открихме много голям сегмент, който в България е свързан с Банев, отговорен за внасянето в Италия на 40 тона кокаин годишно, каза полк. Джузепе Джорджино от италианската полиция.

Брендо бе задържан на 16 май привечер край Созопол. До средата на следващия ден причините за ареста му не бяха съобщени МВР.

Снимка: Ладислав Цветков

След това вътрешният министър заяви, че Банев е задържан по искане на Швейцария, където срещу него се водело дело за трафик на 10 тона кокаин и пране на пари. Малко по-късно от прокуратурата обаче съобщиха, че не разполагат с подобни данни.

При гледането на мярката му за неотклонение стана ясно, че Банев е задържан, тъй като МВР засякло негов разговор с бившата му съпруга, в който той заявил намерение да бяга от страната и да осуети воденото срещу него дело в Софийския градски съд за пране на 2 милиона евро.

Сега стана ясно, че дело в Швейцария има, но подробности за него няма. Освен това се оказа, че Банев ще бъде екстрадиран в Италия, а не в Швейцария. Заместник-главният прокурор Галина Тонева обясни, че се изчаква пристигането на европейската заповед за арест на Банев, издадена от Италия, за да се отправи искане до съда за временното му предоставяне на властите на Апенините.

Теч на информация и корупция

Вътрешният министър Цветанов обясни разминаването в сведенията на МВРи прокуратурата за ареста на Банев със стремежа да се ограничи изтичането на информация. В личен разговор между него и главния прокурор Борис Велчев била постигната договорка службите да не изпращат никакви материали на държавното обвинение преди окончателното приключване на операция "Кокаинови крале".

Капитан Джовани Джорджини и Цветанов обясниха, че операцията е могла да се проведе много по-рано, но арестите са били осуетени именно заради изтичане на информация.

Тази операция можеше да приключи още по-добре като арести на хора и количество дрога, но за съжаление, поради изтичане на информация, това позволи, още в една предишна фаза да ни се измъкнат част от българите, които трябваше да внесат значително количество кокаин от Карибите. Този кокаин беше изоставен след като разбраха, че сме открили на остров Сен Мартен една база, в която действат петима българи с яхти. Уверихме се, че тези яхти са закупени от един от разследваните с пари, които идват от Банев, обясни Джовани Джорджини.

По думите му това се е случило през 2007 г. По-тежкото изтичане на информация е от март 2008а. Тогава се е провела среща между разследващи органи от Испания, Швейцария, Италия и България, а два часа по-късно информацията е била предоставена на разположение на разследваните лица.

На пресконференцията не стана ясно откъде е изтекла информацията към Брендо, но неофициално bTV научи, че съобщението за водено разследване и предстоящи арести е било изпратено от италианската прокуратура в отдела за международно сътрудничество в българската Върховна касационна прокуратура.

Преводът от същия документ е бил открит у Брендо.

От думите на Цветанов стана ясно, че Брендо и групата са корумпирали правоохранителни органи, но подробностите не станаха известни.

Това е постоянно действаща структура през последните години и поради доброто заплащане на правоохранителните органи, те не са могли да получат каквото трябва, каза министърът.

На територията на България Брендо не е известен в тази светлина, но в Европол и за много държави по света, е знакова фигура. Досега това е човек (Евелин Банев – бел. ред.), който се ползва с широка подкрепа от всички икономически и политически структури на държавата, продължи Цветанов.