Световното първенство през 2022, за което Катар спечели домакинство в конкуренцията на Австралия и САЩ, най-вероятно ще трябва да се проведе през зимата. Именно за световни финали през ноември и декември е препоръката на работната група на ФИФА по проекта, която бе оповестена официално в средата на седмицата. Очаква се препоръката да бъде ратифицирана от изпълнителния комитет на ФИФА в средата на следващия месец, но въпреки това новината вече доведе до истинска лавина от негативни коментари, отначало от футболни деятели и специалисти, а след това и от фенове по цял свят.

Какви са причините за шантавите размествания и финалите насред зима – още когато кандидатурата на емирството беше избрана (с всичките подозрения в честната игра) през 2010, климатът и температурите бяха посочени като основен проблем. И това изобщо не буди недоумение – леките пясъчни бури и навявания са ежедневие, а термометрите регистрират рекорд след рекорд. Още в началото на май жегата е страшна – температурата по обяд е около 40 градуса, а единственото спасение са мощните климатици, с които е оборудван всеки хотел, ресторант или магазин. През юни и юли, когато традиционно е време за финалите на футболните първенства, градусите могат да стигнат и до 50, и то в следобедните и почти вечерни часове. Организационният комитет посрещна въпросителните с редица готови отговори – от климатици на стадионите, през изкуствени облаци, нощни мачове и... изместване на първенството през зимата, което всъщност най-вероятно ще се случи.

Снимка: EPA



Естествено, големите европейски клубове бяха първите в масовия хор на неодобряващите рокадата, особено когато и работната група на ФИФА се произнесе по въпроса. Браншовата организация на европейските първенства реагира светкавично и „остро осъди“ препоръката на заседаващия половин година по темата екип. „Футболните клубове изразяват несъгласие с предложението на ФИФА, тъй като то ще попречи на нормалното протичане на футболните шампионати в Европа“, се казва в официалната позиция на Асоциацията на европейските професионални футболни първенства.

Още по-далеч стигна председателят на Асоциацията на европейските клубове и легенда на Байерн Карл-Хайнц Румениге, който в прав текст поиска ФИФА да „плати сметката“ за подобна рокада. „Очакваме клубовете да бъдат компенсирани за щетите, които ще понесат“, коментира Румениге и допълва, че „календарите на всички първенства по света ще трябва да се променят“. Сред най-потърпевшите са отборите от Висшата лига на Англия, които имат изключително наситена програма през декември с мачове дори навръх Коледа. „Изключително съм разочарован и това е точната дума. Коментирам така от името най-вече на европейските клубове, които осигуряват повечето от играчите на Световното“, обяви изпълнителният директор на Английската висша лига Ричард Скъдамор.

Според Асоциацията на европейските клубове вариант е било първенство с късни мачове през април и май, особено след като възможността за финали през януари и февруари е била отхвърлена заради зимната Олимпиада. Но явно мнението на специалистите от ФИФА се разминава с това на клубове и лиги, което пък доведе и до масова истерия от футболните почитатели.

Най-голямото притеснение на феновете е да не би отборите да забранят на своите звезди да се включат в първенството, което пък да превърне Световното в някакви странни младежки международни финали. Другите най-споделяни терзания на европейските фенове са за „промяната“ във възприемането на Световното като „лятно забавление“ и време за бира, мачове на открито и дълги нощи. Естествено, веднага се появиха и шегаджии, които видяха шанс „по-лекият“ формат да позволи и на футболните джуджета (като България в момента) да усетят как е на Световни финали, пък били те и „по никое време“...

Шегата настрана, малката утеха на феновете е, че поне форматът няма да се променя. Отначало се появиха слухове за по-кратка схема и участие на по-малко финалисти, но съкращаването на дните ще е минимално, а по-малко от 32 тима няма да участват. Обещанието на главния секретар на ФИФА Жером Валке, което той даде на Си Ен Ен, е финалите да не съвпадната с Коледните празници, но и това не вярвам да „сгрее“ футболните фенове.

Снимка: EPA


През май пред една швейцарска телевизия шефът на ФИФА Сеп Блатер смутено изпусна репликатаразбира се, че това беше грешка“ по адрес на избора на Катар. Грешката обаче е вярна и в емирството продължават да се готвят с пълни сили.

Снимка: EPA

Миналия месец Доха домакинства на Световно по хандбал и остави „без думи“ журналисти и спортни деятели от цял свят с мащаба и инфраструктурата си. Планираните инвестиции се случват даже в по-големи от очакваните размери (преди време Хасан-ал-Тауади, генерален секретар на Върховния комитет за първенството в Катар, обяви простичко, че „бюджетът за световното е плаваща цифра“, което трябва да каже на всички, че Катар е приел мисията с домакинството си достатъчно сериозно), а специално за световните форуми в близост до Доха се строи чисто ново и рекордно по размери и капацитет летище. Единственият останал въпрос може би е дали в оставащите 7 години само достойнството на ФИФА ще се вдигне във въздуха...