Репортерът на bTV Новините Канна Рачева следи т.нар „Афера КТБ” от самото й начало. Дни, след като апелативният съд обяви, че банката на Цветан Василев е фалирала още на 20 юни м.г., тя обяснява пред btvnovinite.bg защо решението на магистратите е важно и какво следва от него.

Според решението на апелативния съд, КТБ е била във фалит още от затварянето си на 20 юни миналата година. Какво означава това за вложителите и кредитополучателите в банката?

С думи прости означава, че нито една направена цесия не е валидна, не е законна. Поне засега, докато не се произнесе ВКС. Тоест, няма законно възстановени суми.

Странно е, обаче, една банка да е във фалит в момента на затварянето си. И затова, струва ми се, ще има обжалване пред върховния съд. Ако допуснем, че това решение остане в сила, ще започнат много дела, които ще се проточат във времето.

Знаем, че БНБ настоява за друга дата на фалита, която е месеци по-късно – 30 септември м.г. На какво се дължи това разминаване, има ли нещо притеснително?

Става дума за едно разминаване от няколко месеца. Тоест всеки направил цесия в този период, ще си възстанови парите. Но всяка сума от 1 октомври нататък няма да бъде взета обратно. Тези цесии ще са незаконни.

Не знам дали е притеснително, но не бива да се забравя, че самият Цветан Василев настояваше, че банката му трябва да се води във фалит от 6 ноември м.г.

Известно е, че редица водещи политици, бизнесмени и известни личности са били клиенти на КТБ. Споровете около несъстоятелността на банката винаги повдигат темата за „спасените” под масата милиони от трезора. Има ли шанс тези пари да бъдат върнати?

Те или вече са върнати под масата, или ще бъдат върнати избирателно. Две и две винаги е четири.

За да работи една банка, тя трябва да дава и да взема. КТБ е българска банка, т.е. работи с български капитал. До 30 септември БНБ казваше, че ще спаси банката и цесии няма. И големите държавни фирми, и частниците, клиенти на банката чуваха, че КТБ ще работи, така да кажем.

От 1 октомври започнаха цесиите, които според банкери и икономисти са за 850 млн. лв. БНБ настоява за датата 30 септември, защото тя трябва да докаже, че докато КТБ е под надзор, хората са знаели, че банката ще фалира. Знанието се доказва от датата на фалита.

Какво следва - 850 млн. лв. обезпечени кредити ще бъдат върнати в банката и ще се дължат на оригиналните им кредитополучатели. Например - БЕХ, НЕК, „Петрол”, „Булгартрансгаз”, граждани.

От друга страна в задълженията на банката се получават всички лица, които са продали тези свои вземания и ще се появят отново като кредитори. Фондът за гарантиране на влоговете, обаче, не е длъжен да им изплати сумите.

Второ, всеки един трябва да пусне молба до синдиците и те ще решат дали да го впишат в списъка на приетите вземания. По сметките на синдиците има 410 милиона лева. И още 164 млн. лв. от депозит на КТБ в банка „Виктория”. Или има общо 574 млн. лв.

С други думи, в сметките на синдиците има 10 процента от задълженията на банката (около 6 млрд. лева – б.р.) и парите на вложителите веднага могат да бъдат изплатени. Кой има (или няма) интерес от това?

Ето защо самият Цветан Василев настоява датата на фалита да е 6 ноември.

Какво научихме от целия скандал с Корпоративна търговска банка? Моделът й жив ли е днес?

Какво научихме ли? Българинът не уважава парите си, лесно допуска финансовите кризи да се повтарят, защото банковата култура не е на необходимото ниво. У нас все още е по-лесно да да бъде погубена една банка, отколкото да бъде спасена - чисто българска банка.

Научихме, че сега ще похарчим още много пари, за да се водят съдебни дела, да се правят международни експертизи и т. н. Неща, които няма да ни направят по-богати. Може би по-богати ще станат само единици - но единици, избрани от всички.

Всъщност, уроците тепърва ще ги учим. Изборите през следващите няколко години ще бъдат свързани с т.нар. „Афера КТБ”.

Въпросите зададе Явор Николов.