Не, не става дума за финала на Шампионската лига. Няколко дни преди съботния мегасблъсък между Барселона и Ювентус, на другия край на света два отбора ще изиграят 90 минути на футболния терен, но ще отбелязват важни попадения не само в мрежите си, но и на полето на дипломацията.
Националният отбор по футбол на Куба приема за демонстративен мач американския клуб легенда – Ню Йорк Космос. Футболно събитие от този ранг не се е случвало на Острова на свободата от близо 40 години, а от последното спортно такова след някое и друго лято щяха да се навършат точно двадесет.
Макар и двете държави да са луди по бейзбола, именно футболът ще направи първата крачка за стоплянето на доскоро охладнелите отношения между двете държави.
Мачът ще се играе тази нощ на стадион „Педро Мареро“ в Хавана, а всички замесени коментират, че „нещата са се случили светкавично“ направо „от само себе си“. Националният селекционер на Куба Валтер Бенитез споделя, че не е имал никакви съмнения дали да приеме мача заради историята и престижа на американския клуб, а на пресконференцията при пристигане на именития съперник простичко споделя, че „мачът явно ще е още по-впечатляващ, отколкото всички очаквахме“.
Медиите по цял свят подкрепят горното, Дойче Веле обяви мача за „начало на нова ера“, а английският Телеграф лепна етикета „перфектното противодействие на корупционния скандал във ФИФА“.
Макар специален гост на мача да е легендата на световния и бразилския футбол Пеле (със звезден статус и в Ню Йорк заради мачовете именно с Космос), а лидер на американския тим да е бившият голмайстор на Реал (Мадрид) Раул, интригата на терена отстъпва място на символиката.
Островната държава е едва на 109-то място в класацията на ФИФА, а някогашният американски хегемон Космос, чиято фланелка са носили Пеле и Бекенбауер, играе във втората дивизия на САЩ и традиционно „обикаля света“ за контроли и демонстративни мачове.
Тази година Раул и съотборниците му вече играха в Хонг Конг и Салвадор, а Куба ще бъде 42-та различна държава, на чиято територия тимът е играл шоу мачове.
Защо символично – едва миналата седмица САЩ заличи Куба от списъка с държави, които спонсорират тероризма, а провеждането на събитие с такива параметри е поредното доказателство за „отварянето“ на доскоро капсулирания комунистически режим.
Асоциацията на редица анализатори е със знаменитата визита на американски шампиони по тенис на маса в Китай през далечната 1971, имаща за цел да съживи отношенията между двете държави. Посещението дава началото на термина „пинг-понг дипломация“ и показва огромното значение на спорта в международните отношения. Американският президент Никсън остава в историята с думите „тази седмица промени света“, а китайският премиер признава, че никога преди това „спортът не е използван толкова ефективно за международна дипломация“.
Разбира се, времената са други и ефектът от футболния мач в Куба ще бъде далеч от чак толкова гръмки определения на политически лидери от най-високо ниво.
Но след една от най-трудните седмици и най-тежката криза за 111-годишната история на ФИФА шоу мачът може нагледно да покаже как играта може да служи за светъл лъч в различни и доскоро „много тъмни“ места – независимо дали гледаме от позицията на дипломацията или пък от името на футбола, който не се движи от подозрения, обвинения или корупция.