на живо

Азиатската футболна лудост

Китайски милиардери инвестират в "спящи гиганти", но това е само началото

Пълна промяна в "Милан". Така може да се опише случващото се с италианския гранд през летния трансферен прозорец. "Росонерите" привлякоха 9 нови, а още един се смята за сигурно попълнение. Общата стойност на всички тези сделки възлиза на умопомрачителните близо 160 млн. евро.

Средствата отпуска китайският консорциум, притежаващ основния пакет акции на клуба. По неофициални данни обаче компанията има активи от едва 1 милиард евро, т.е "в морето има и по-големи риби".

Революцията на "Сан Сиро" е част от голямата китайска футболна лудост в последните години. Местното първенство може да се похвали със звезди от ранга на Хълк, Аксел Витцел и... Валери Божинов (добре, вече не може...). Ние се шегуваме, но азиатците всъщност са сериозни в намеренията си да превземат цар футбол.

Какъв е планът?

Kитайските инвеститори са особено активни, а правителството на страната е изготвило програма, според която от 2015 до 2025 г. за популяризирането и развитието на футбола ще бъдат отделени 750 милиарда долара. Целта е след 2030 г. Китай да вземе домакинството на световно първенство и да триумфира на родна земя.

До 2050 г. Китай трябва да е на първо място в ранкинга на ФИФА. Планът е разделен на фази, като в началната - до 2020 г., в страната трябва да има 20 000 тренировъчни центрове и 70 000 игрища, а над 50 млн. деца и възрастни да се занимават с футбол. Някой от най-големите европейски клубове ("Реал" Мадрид, "Барселона", "Манчестър Юнайтед", "Челси" и други) вече помогнаха, създавайки свои академии на китайска земя.

Повечето клубове в местната Суперлига имат стадиони с капацитет над 50 000 места, като в момента средната посещаемост на 8 от 16-те елитни отбора е над 20 хил зрители на двубой, т.е по 40 хил. Най-популярният футболен мениджър в Китай - Ромейн Ву пък е категоричен, че скоро някои от най-добрите в света ще искат да играят в Суперлигата. "Сега е времето на Хълк и Грациано Пеле, преди това беше на Дидие Дрогба и Обафеми Мартинс. Идва ред на Меси и Кристиано".

Местната федерация обаче бързо осъзна, че огромен приток на чужденци към шампионата би задушил младите китайски таланти и въведе ограничения за броя на чужденците.

На два фронта

Сега Китай, но и други азиатски инвеститори, гледат към Европа. Купуват "спящи гиганти" и ги "събуждат" с пари, много пари. Планът е в един момент въпросните клубове да се включат в турнир подобен на Шампионска лига.

Засега придобивките са твърде малко.

Миланските грандове

Съперничеството между "Милан" и "Интер" е едно от най-ожесточените. Двата клуба, като типични кръвни врагове, винаги делят нещо. Има и нещо, което ги обединява - азиатски благодетели.

68% от акциите на "нерадзурите" държи китайският холдинг "Сунинг Груп", а президент на клуба е индонезиецът Ерик Тохир, чиято "Интернешънъл Спортс Кепитъл" притежава 31,05%. За пет години "Интер" инвестира в състава си над 400 млн. "Mилан" пък опитва да навакса изоставането си за доста по-кратък период.

Цял регион в Англия

Апетитите на китайците се насочиха и към Великобритания. Висшата лига носи огромни приходи, но ако инвестираш в клуб от по-долното ниво - Чемпиъншип, възможността да спечелиш много от сделката при евентуална промоция е трудна за пренебрегване.

Така футболът в Западен Мидлендс, централна Англия, се оказа в азиатски ръце. "Астън Вила" стана собственост на д-р Тони Шия, "Бирмингам" на "Трилиън Трофи Инвестмънт Груп", "Уест Бромич" бе закупен от Гуоучан Лай, а "Уулвърхемптън" - от "Фосун Интернешънъл".

"Вила" и "Уулвс" вече счупиха трансферния си рекорд на три пъти. Бившите работодатели на Стилиян Петров дадоха 15 млн. за котдивоарския национал Джонатан Коджия, "вълците" пък наскоро броиха, по неофициални данни, 14,5 млн. за капитана на "Порто" Рубен Невеш -един от най-перспективните играчи на Стария континент.

На първата си пресконференция изпълнителният директор на "Уулвс" Джеф Ши отговори по следния начин на въпрос колко ще инвестира "Фосун" в клуба: "Не сме си поставяли ограничения. Ако решим, че даден играч би ни подсилил - ще осигурим средства за привличането му."

Едва ли можеш да поставяш ограничения на човек, представляващ един от най-богатите хора в Китай - Гуо Гуанчанг. Именно последният оглавява "Фосун", чиито активи се оценяват на... над 6 милиарда евро.

Китай планира да превземе футбола и не може да бъде спрян. Правилата на УЕФА за финансов феърплей често биват споменавани, но няма да представляват пречка, тъй като и при тях има "вратички". Днес харчи "Милан", довчера това правеше "Интер", а утре ще е друг клуб.

Времето лети и всичко се променя. Футболът не прави изключение. Остава да видим в какво ще се превърне.