След 7 февруари в Сочи ще е време за състезания и медали. В дните преди събитието светът ще бъде залят с усмихнати състезатели и лъчезарни хорица със зачервени лица на снежен фон. Рекламната кампания за Зимните Олимпийски игри е масивна. Като разрови човек в интернет обаче се вижда и за какво е неудобно да се споменава.

Красная Поляна е административен център на Краснополянски селищен окръг, който е част от Адлерски район на муниципалното образувание град-курорт Сочи. Днес тук тупти сърцето на олимпийските обекти. Не се споменава, че бляскавият курортен комплекс, изграден тук, е построен върху земя, за която черкезите, по самоназвание адиги (воини, бойци), имат претенции да наричат своя.

Черкезите са народ, живял в северозападната част на Кавказ и на кавказкото черноморско крайбрежие. Първоначално през 16 век са били преобладаващо християни и са виждали в Русия закрилник от Османската империя. По-късно руската империя обаче ограничава автономията на района и черкезите оказват съпротива. Приемат и мюсюлманската вяра. Точно в това е основата за продължилата над 50 години Кавказка война (1763 -1864), която е доста кръвопролитна. Години преди нейния край започва изселването на маса народ. Най-многочислени са изселническите вълни през периода 1860-1864 г. Високият брой на бежанците създава силни затруднения на османските власти по разселванията на кавказците. Допълнителен проблем се оказва липсата на достатъчен брой плавателни съдове за транспортиране на хората през Черно море. Поради превишаване на нормата за допустимия товар, много от корабите потъват заедно с екипажите и пътниците. Естествено, след тези събития следите на тази култура и езика на тези хора трудно могат да бъдат намерени в района на Сочи. Днес голяма част от потомците на тези изселници живеят в Сирия, Турция, има и в Косово. Кавказката война завършва с победа на руската армия и парад на 21 май 1864 г. Условията на примирието обаче са неприемливи за черкезите. Очаква се този парад на победата на руската императорска армия, да бъде реконструиран като част от празничната официална програма по време на Зимните Олимпийски игри сега. При диктатурата на Сталин репресиите към местното население не са спирали. Макар през 1992 година в Русия да има закон за реабилитацията на преследваните народи, официално извинение за безчинствата в миналото от държавата няма. Във Ванкувър, в Канада, преди 4 години при откриването на Зимните Олимпийски игри там, потомци на четири индиански племена, които са били репресирани през миналия век, бяха официално гости на церемонията и правителството на страната направи жеста да поднесе извинения за неправдите от миналото. Сега подобен жест няма. Не беше разрешено, по случай 125 години от голямата депортация, да бъде инсталирана паметна плоча, макар че местната управа в град Сочи е имала намерение да направи това.

 

И докато казаците имат право да показват своите знамена и символи в Сочи, на черкезите това не е разрешено. Темата е и твърде опасна в район, където радикални групи евентуално подкрепят възможни терористични акции и не е препоръчително тя да бъде повдигана.

А иначе амбицията на курорта в Красная поляна, е да се сравнява занапред най-малко с намиращото се в гънките на френските Алпи курортно селце Коршевел и естествено да го надмине по възможности, лукс и изобилие на предлаганите удобства. За сътворяването на поредното чудо на света, някои строителни организации са взели кредити от банки, които едва ли ще бъдат върнати, освен ако държавата не ги поеме. За финансовите батаци обаче източниците са малко и темата също е неудобна.

Същото се отнася и за деликатния въпрос, свързан с ограничаването в Русия на правата на хората със хомосексуални наклонности. Международният олимпийски комитет и руските власти са приели меморандум за неутралитет. В него препоръката е да не се демонстрират подобни наклонности по време на Игрите от участниците в тях. Очаква се обаче някои състезатели демонстративно да не спазят това, без много да говорят по темата.

При изграждането на курорта е имало случаи на подкопаването на големи хълмове в района на града, което е довело да нарушаване баланса и частични поражения на доста къщи. Известни са поне 50 случая, в които къщите са разрушени, след като са били обявени за незаконни и собствениците им не са били обезщетени. Темата е неудобна и е добре да не се повдига, за да не хвърля сянка върху блясъка на Олимпийските съоръжения.

Като следствие на гигантоманското строителство естествено нанесените поразии на околната среда са неизмерими. Някои от тях със сигурност ще бъдат дълготрайни.

Обектите в планината са строени в зони, които са резервати, а специалните разрешения за строежи на такива места, в голяма степен липсват. Вече са изсечени множество дървета в райони със специфичен природен ресурс.

 

Екосистемата на реката Мзимта, която е основен източник за питейната вода в Сочи е нарушена и замърсена при построяването на ж.п. линия и шосе, което служи за връзка с обектите на по- висока надморска височина. Милиони тонове строителен материал и боклуци просто са закопани в земята и нахвърляни наоколо. Това не само цапа, но и предизвиква свлачища. Изследвания на съдържанието на водата показват многократно надвишаване на допустимите норми за съдържание на нефтопродукти и фенол. Ако някои не вярва на тези данни, може просто да погледне реката, която сега е мътна, а местните казват, че преди години тя е била бистра.

В селцето Ахштир изворът за питейната вода е пресъхнал вследствие на копаенето на кариера и строителни работи, свързани с построяването на магистрала. От октомври месец проблемът е сериозен и се налага да карат вода с цистерни за района.

Темата за нарушеното екоравновесие е неудобна и опасна. Това показва случаят Евгени Витишко – осъден на три години лагер за протест срещу съсипването на околната среда . Така ли е или не? За това не се говори. Него не го хвана амнистията, като "Пуси Райът" .

Иначе Сочи има нова гара, нова канализация и обновена инфраструктура. Някои улици са правени по няколко пъти. Така казват живущите наоколо. Правени, ремонтирани и после пак така, на същото място. Дали това е следствие на лошо планиране, лошо изпълнение или нарочно се е действало така, за да се вземат комисионни при ремонтите и за да се усвояват средства, едва ли някои може да разследва.

Иначе в Сочи ще става дума за медали и състезания. Има си Олимпийска харта.

Освен резултатите от състезанията ще научим много интересни неща. Има си интернет.

Автор: Георги Попвасилев