Измина половин вечност, откакто през 1966 година поданиците на кралицата станаха световни шампиони по футбол. На собствен терен, пред своята кралица и публика.
Благодарение на гол, който Англия никога не е вкарвала и с благословията на един страдащ от халюцинациите си съдия от Баку.
Ако „Уембли” знаеше колко дълго ще трае отмъщението за този гол фантом на Джеф Хърст, англичаните може би щяха да се откажат от тази единствена своя световна титла. Това написа бившият вратар на националния отбор на Германия Йенс Леман.
Сега по повод на 150-годишния юбилей от създаването на Английската футболна асоциация, УЕФА подари домакинството на финала в Шампионската лига за 2013 година на Англия. Финал, в който ще играят два немски отбора, пред трибуни запълнени от немци. Финал, в който победителят ще е от Германия.
За утеха на кралските поданици и загубилите също ще са немци... Колко скучно, нали?
Но добрата стара Англия вече е свикнала с немския триумф на „Уембли”. През 1996 година, 30 години след началото на проклятието, кралицата връчи купата на Юрген Клинсман, капитан на немския национален отбор по футбол, станал европейски шампион в сърцето на английската столица.
Дървените седалки на стария стадион „Уембли” и кулите близнаци не издържаха дълго на тежестта от прокобата на миналото и бяха пометени от батальон строители. Естествено в статистическите и исторически справки това стана след последния изигран на древния стадион „Уембли” мач. Нали не се съмнявате, че това беше двубой с Германия. Квалификация за световно първенство в края на 2000 година. Мачът бе загубен от англичаните с 0:1.
След това в кралството изградиха нов стадион „Уембли”. Красавец . Смятат го за най-скъпия стадион в света. За него са направени разходи от порядъка на близо един милиард лири. И го откриха тържествено с мач срещу Германия.
Проклятието обаче дебнеше зад ъгъла. Този мач също беше загубен от Англия.
И пак загуба от Германия. Този път с 1:2. Това го пише в статистиките на вечността.
Ето че сега пак новият стадион „Уембли” ще е център на събитията от футболната история.
Ама на Германия. Защото за първи път два немски отбора играят финал в Шампионската лига. Дори и да е за последен път, този мач завинаги ще се свързан с името на стадион „Уембли”.
Може би някой представител на кралските особи ще дойде да седне във ВИП-ложата на това събитие, за да приветства поданиците на роднините братовчеди в кралския двор, които ще играят футбол и немските фенове, които ще дебаркират на острова, за да запълнят трибуните на стадион „Уембли”. Всичко ще бъде записано в статистиките. Завинаги. Мнозина даже смятат, че статистиките май са измислени от англичаните и те никога не ги забравят.
Междувременно група неподкупни български разследващи журналисти изровиха данни за предстояща съвместна публикация на драскачите от вестниците „Билд” и „Сън”. Става дума за изтекла информация за програмата на церемонията преди финала на Шампионската лига на 25 май. Данните ще бъдат разсекретени и публикувани рано сутринта в деня на мача. Ето някои от тях:
1. Тържествено откриване на церемонията.
2 .Издигане на флага на Английската футболна асоциация.
3. Откриване на паметник по повод на милион и 150 спукани топки по английските футболни полета.
4. Издигане флага на УЕФА.
5. Издигане на флага на Немския футболен съюз.
6. Показна загрявка на немските национали.
7. Мач с участието на елита на националния отбор по футбол на Германия.
8. Награждаване на победителите.
9. Утеха за загубилите. /Евентуално прегръдки от кралицата/.
10. Фанфари. Край на събитието.
11. Ново начало.
12. Реорганизация на английските футболни школи и преобразуването им в национални ръгби академии. Последните тестове направени там са показали, че питомците им притежават безценни качества за практикуването на ръгби спорта.
13. Група петролни шейхове изкупуват новооткрития паметник на спуканата топка, след което ще насочат своите инвестиции към Висшата лига. Условието за нови инвестиции ще бъде в тази лига да играят само немци, африканци и испанци, които са световни и европейски шампиони.
14. Фанфари. Заря. Тишина под мантията на проклятието.
И нови надежди Англия скоро да стане световен шампион по ръгби. Може би на стадион „УЕМБЛИ”.
Автор: Георги Попвасилев